کد خبر: ۵۰۳۲۷ | گروه حرف های خودمانی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۴/۰۴
کارشناس تغذیه مرکز بهداشت بجنورد گفت:

بهترین اصول تغذیه بعد از اتمام ماه رمضان

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت بجنورد گفت: خوردن را به تدریج آغاز کنید، خوردن مقدار زیادی غذا به شکل یکباره مشکلاتی را در دستگاه گوارش ایجاد می کند و باعث نفخ و احساس سنگینی در معده می شود.
بهترین اصول تغذیه بعد از اتمام ماه رمضان

به گزارش راه ساجده، شهلا جودت، کارشناس تغذیه مرکز بهداشت بجنورد در گفتگو با خبرنگار ما از اصول تغذیه صحیح بعد از روزه داری گفت: ماه مبارک رمضان فرصتی مناسب برای پاکسازی بدن، دفع سموم، کاهش خون بدن روزه داران است، در این ماه اندام های مختلف بدن به ویژه دستگاه گوارش در شرایط استراحت و سم زدایی قرار می گیرد، پس از یک ماه روزه داری بایستی از الگوی سالمی برای تغذیه پیروی کرد.

وی ادامه داد: خوردن را به تدریج آغاز کنید، خوردن مقدار زیادی غذا به شکل یکباره مشکلاتی را در دستگاه گوارش ایجاد می کند و باعث نفخ و احساس سنگینی در معده می شود، باید خوردن را به تدریج و با غذای کم حجم، سبک با مقدار کم آغاز کرد.

جودت با اشاره به استفاده از 6 گروه اصلی غذایی ادامه داد: سبزیجات بیشتری مصرف کنید، زیرا مصرف سبزیجات به فراهم کردن عناصر غذایی که بدن در زمان روزه داری از دست داده است کمک می کند.

وی بیان داشت: در ماه رمضان ممکن است مقدار زیادی آب از دست داده باشید، بنابراین با نوشیدن آب و انواع مایعات کمبود آب را جبران می کند.

این کارشناس تغذیه خاطر نشان کرد: همچنین بعد از ماه رمضان، روزه داران در غذاهای سنگین و پرچرب و شیرینی جات زیاده روی نکنند.

جودت اشاره کرد: بعد از اتمام ماه رمضان میان وعده ها به عادت غذایی اضافه می شوند، بهتر است میان وعده سبک از جمله میوه و سبزیجات باشد.

وی گفت: یکی از الگوهای خوب و سالم در ماه رمضان مصرف غذاهای سنتی و خانگی است که این روند باید ادامه داشته باشد.

جودت عنوان کرد: بسیاری از افراد در ماه رمضان عادت کرده اند، با یک لیوان شیر افطار کنند، بهتر است پس از این ماه شیر را در وعده صبحانه ادامه دهند و از ماست و دوغ خانگی کم نمک نیز در وعده های نهار و شام استفاده شود.

این کارشناس تغذیه مرکز بهداشت بجنورد با اشاره به اهمیت وعده ی نهار در اولین روز بعد از ماه رمضان ادامه داد: سعی شود از غذاهای سبک و کم حجم مانند مرغ، ماهی به صورت آب پز و سبزیجات پخته شده استفاده شود تا دستگاه گوارش کم کم به شرایط عادت کند، نفخ و سوء هاضمه از پیامدهای مصرف غذاهای سنگین بلافاصله بعد از ماه مبارک رمضان است.

 

انتهای خبر/ربرچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.