کد خبر: ۵۰۸۷۳ | گروه حرف های خودمانی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
گفتگو با بانوی کارآفرین خراسان شمالی؛

چرخه ی تنهایی که، چرخ 15 خانوار را به چرخش درآورد

معصومه شیردل بانوی 33 ساله ی کارآفرین است که توانسته با راه اندازی یک کارگاه تولید دوخت انواع البسه از جمله مانتو در روستای خود برای 15 نفر ایجاد اشتغال کند.

به گزارش راه ساجده، امروز به سراغ بانویی کارآفرین از تبار خراسان شمالی، شهر راز و جرگلان ، روستای غلامان رفتیم تا از همتش چند خطی قلم بزنیم.

معصومه در خانواده ای با وضعیت مالی متوسط  در روستای آدینه بیگی شهرغلامان در راز و جرگلان متولد شد. پدرش صاحب 5 فرزند دختر بود و با اوضاع مالی نیمه متوسط زندگی می گذراندند .

معصومه می گوید: یکی از خواهرهایم در رشته خیاطی فعالیت می کرد وبه طور نیمه وقت برای زنان روستا وسایرین لباس می دوخت، پدرم زمانی که از علاقه من به رشته خیاطی مطلع شد برای من هم یک چرخ خیاطی دستی خرید، که در کنار خواهرم آموزش ببینم وکمک حال او باشم.

 اوضاع خوب بود تا اینکه در سن 18 سالگی بعد از اینکه دبیرستانم را به اتمام رساندم من را پای سفره عقد با مردی نشاندن که نه روحیات وخلقیاتش با من همخوانی داشت وعلاوه بر آن معتاد هم بود.

ازدواج معصومه در سال 81 شکل گرفت و سال بعد صاحب فرزندی دختری شد.

معصومه می گوید: تحمل تمام شرایط بد زندگی مشترکش را به خاطر دخترکوچکش تحمل می کرد، اما بیشتر مشکلاتم از آنجا شروع شد که خواهر همسرم که با عموی من ازدواج کرده بود به دلیل مشکلات روحی خود کشی کرد و به خاطر این اتفاق همسرم من را طلاق داد.

او در ادامه می گوید: بعد ازطلاق، دخترم را از من گرفت و بدون دخترم ادامه زندگی برایم طاقت فرسا شده بود، تا اینکه تصمیم گرفتم برای فرار از تنهایی وکسب درآمد سراغ خیاطی بروم.

شش ماه شبانه روزی هم کار خیاطی انجام می دادم وهم آموزش می دیدم تا اینکه مدرک خیاطیم را گرفتم.

 

 

معصومه می گوید: تا قبل از آشناییم با کمیته امداد به دلیل نداشتن پشتوانه مالی در منزل خیاطی می کردم به طوری که چهار سال در مانتو دوزی در تهران مشغول به کار شدم و در آنجا از فرصت استفاده کردم و توانستم آموزش و طراحی مانتو را هم ببینم.

سپس از طریق فامیل ودوستان با کمیته امداد َآشنا شدم وتوانستم در پوشش کمک های امداد قرار بگیرم. یک سال بعد مستمری من قطع شد و امدادگران کمیته امداد  مرا تشویق به دریافت وام اشتغال کردند. بعد از گذران یک دوره آموزشی کوتاه مدت، 15 میلیون تومان وام در یافت کردم.

بعد از گرفتن وام به روستای پدریم برگشتم ودرکنار خانواده ام زندگی کردم.

پس از مشورت با زنان روستا و دعوت به کار از آنان، کارگاه خیاطیم را راه اندازی کردم.

هم اکنون معصومه شیردل به همراه 13 نفر از بانوان روستایی به صورت مستقیم در کارگاهش مشغول به فعالیت است و همچنین دو نفر هم با کمک های معصومه توانسته اند چرخ خیاطی خریداری کنند وسفارشات معصومه را در خانه انجام دهند. برنامه این بانوی کارآفرین، منتظر دریافت یک وام 15 میلیونی دیگر از امداد است تا با آن بتواند در روستای دیگری از شهر غلامان شعبه دو را افتتاح کند.

 

انتهای خبر/ربرچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.