کد خبر: ۵۲۳۵۰ | گروه بانوان خراسان شمالی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۴/۲۵
گفتگو با موسس سرپناه شبانه زنان در بجنورد؛

ضرورت راه اندازی مراکز سرپناه شبانه ویژه بانوان در شهر ها

بی تردید، سلامت جسم و روان، زیربنایی ترین عامل پیشرفت و تکامل یک جامعه است و امروزه برای دستیابی به این هدف با اجرای برنامه های پیشرفته بهداشتی و بهزیستی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته افراد جامعه از دوران شیرخوارگی تا پایان زندگی تحت مراقبت قرار می گیرند.

به گزارش راه ساجده، ۲5 تیرماه هر سال در کشورمان ایران« روز بهزیستی و روزتامین اجتماعی »نامگذاری شده است.

سازمان بهزیستی به منظور نیل به اهداف خود با اتخاذ تدابیر لازم و حمایتهای گوناگون از کودکان نیازمند، زنان و کودکان بی سرپرست، ابن السبیل (در راه ماندگان) و نیز عرضه خدمات توانبخشی به معلولان جسمی و ذهنی، مبتلایان به بیماریهای صعب العلاج، معتادان و ناسازگاران اجتماعی و هم چنین پیشگیری از معلولیتها و آسیبهای اجتماعی و غیره با توجه به حفظ ارزشها و کرامات والای انسانی و تکیه بر تعاون و همیاری مردم نیکوکار و همکاریهای نزدیک روحانیون متعهد و سایر طبقات دلسوز کشور تلاش می کند.

 

به بهانه همین روز با یکی از موسسین یکی از مراکز شبانه نگه داری از زنان به گفتگو پرداختیم که در ادامه تقدیم تان می شود:

خودتان را معرفی کنید: یلدا ربانی، متولد سال 1360  و دارای مدرک کارشناس ارشد روانشناسی هستم.

از سوابق شغلی تان در همین راستا بگوئید: در خانه سالمندان روزانه به مدت 5 ماه فعالیت کردم، چند سالی هم عضو هیات مدیره همیاران سلامت و روان که وابسته به سازمان بهزیستی هست بودم.

چگونه  اقدام به تاسیس چنین مرکزی کردید؟ با توجه به رشته تحصیلی ام در شاخه روانشناسی علاقه خاصی به این داشتم که بتوانم برای برگرداندن افراد به زندگی موثر باشم، به همین دلیل بر اساس فراخوانی که زده بودند و من با ارائه مدارکم که مورد قبول واقع شد بعد از یک سال موفق دریافت مجوز برای تاسیس این مرکز شدم و تنها مرکزی هست که در حوزه زنان در بجنورد با نام سرپناه شبانه ی سرای من مشغول به فعالیت است.

 

 

چه خدماتی در این مرکز ارائه می دهید؟ مرکز ما از زمانی که هوا تاریک می شود تا 7 صبح خدمت رسانی می کند که افرادی که در این مکان حضور پیدا می کنند علاوه بر مکان مناسب برای خواب، از وعده های غذایی شام و صبحانه، خدمات بهداشتی هم چون حمام با ارائه لباس تمیز ، مشاوره با این افراد و گرفتن تست ایدز و هپاتیت با همکاری مرکز بهداشت بجنورد از جمله خدمات این مرکز است، هم چنین روزانه من پیگری خیلی از امورات مربوط به این افراد از جمله جویای شغل هستم.

زنان و دخترانی که مرکز شما می آیند از ارگان خاصی معرفی می شوند یا به صورت داوطلبانه؟ با ارگان های نیروی انتظامی، کلانتری ها، استانداری و مراکز دیگر ارتباط گرفته ایم که در صورت برخورد با این افراد به ما ارجاع داده شوند که این افراد اگر معتاد بدحال باشند به کمپ و اگر مشکلات خانوادگی داشته باشند به مشاوره 123 ارجاع داده می شوند و اگر بی سرپناه باشند می توانند از مرکز ما استفاده کنند، البته در این مدت فعالیت مان افرادی هم بودند که به صورت داوطلبانه خواستار استفاده از مرکز بودند.

 

ربانی می گوید: مرکز ما نوپا است و تازه فعالیتش را آغاز کرده است و متاسفانه چون این مراکز جا افتاده نیستند خیلی از افراد حاضرند شب را در خیابان بمانند و به مرکز نیایند چون دیدی که از این مراکز دارند هم چون زندان است، در حالی که این مراکز برای حفظ سلامت جسمی و روانی زنانی است که از همه جا مانده هستند .

وی ادامه داد: مرکز سرای من با مجوز خدمت به 30 نفر فعالیتش را در اواخر فروردین 96 آغاز کرد و هم اکنون علاوه بر خودم دو نفر در قالب مسئول مرکز و مسئول بهداشت به صورت زمان شب تا صب در مرکز حضور دارند.

 

 

برای افتتاح این مرکز چقدر هزینه کردید و یارانه هایی که از بهزیستی دریافت می کنید چگونه است؟ هزینه تاسیس که به صورت شخصی پرداخت کرده ام و براساس امورات انجام شده پرداخت می شود، هنوز یارانه ای دریافت نکرده ام در واقع یارانه ها به صورت سالانه و بر اساس فعالیت انجام شده پرداخت می شود.

 

انتهای خبر/ آرزو رحمانی

 

 برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.