کد خبر: ۵۳۷۴۵ | گروه حرف های خودمانی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۵/۰۵
گفتگو با بانوی کارآفرین موفق بجنوردی؛

تولیدات کارگاه بانوی بجنوردی در ویترین بازارهای خاورمیانه

بتول شیرپنجه، بانوی کارآفرین موفق بجنوردی است که با همتی هم چون شیر توانسته برای 42 خانواده نان آور شود.

به گزارش راه ساجده، کارآفرینی به عنوان یکی از اصلی ترین و مهم ترین موضوعات دنیای امروز و محرکه اصلی توسعه اقتصادی محسوب می شود و نقش آن در نوآوری یا ایجاد فضاهای جدید کسب وکار بر همگان روشن است.

یکی از بهترین راه های موجود در جهت برطرف ساختن کاهش وابستگی جوامع اسلامی به غرب و حفظ استقلال و پافشاری بر ارزش های حاکم بر خود اقتصاد مقاومتی است.

این واژه برای اولین بار توسط رهبر انقلاب اسلامی ایران برای صیانت از تهاجم دشمنان در تمام عرصه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، تولیدی و... به عنوان راهنمای عمل همه مسئولان و مردم در برابر فشارها و تهدیدات دشمنان به عنوان ایده ای مبتکرانه و بسیار خلاقانه مطرح شده است.

با توجه به اهمیت موضوع و به بهانه روز کارآفرین با بانوی موفق بجنوردی که توانسته با کارآفرینی قدم بزرگی در راستای اقتصاد مقاومتی بردارد به گفتگو پرداختیم که در ادامه تقدیم تان می شود:

 

 

بتول شیرپنجه، متولد سال 51، صاحب چهار فرزند است، او در سن 13 سالگی ازدواج کرد و بعد از مدت کوتاهی متوجه اعتیاد همسرش شد، صاحب چهار فرزند شده بود و تمامی بار زندگی بر دوشش افتاده بود، نزدیک به 12 سال است که از همسرش جدا شده و بار تربیت 4 فرزند و زندگی به طور کامل بر عهده اش بود و با همتی بالا توانست از پس همگی به خوبی برآید و موفق باشد.

دخترش پرستار، پسرش بهیار ارتش، دو پسر دیگرش در شرکت خصوصی مشغول به فعالیت هستند. همگی ازدواج کرده اند و زندگی موفقشان را مدیون از خود گذشتگی های مادر می دانند.

از سن 20 سالگی کار کردن را شروع کرد و با کارهایی از قبیل کوبلن بافی، بند پشتی، لیف، منشی گری در مطب پزشکان، تزریقات، گلیم بافی روزگار می گذراند تا اینکه تصمیم گرفت به سمت هنری برود که بتواند درآمد خوبی داشته باشد.

کلاس های خیاطی را به طور کامل پشت سر گذراند و هم اکنون نزدیک به 15 سال است که کار خیاطی را به صورت حرفه ای انجام می دهد و در این مدت خیاطی در مغازه ای استیجاری به همراه سه شاگرد کار می کرد تا اینکه دستش دچار مشکل شد و دیگر توان کار کردن را نداشت.

 

 

بعد از اینکه دیگر توانایی انجام کار را از دست داد تصمیم گرفت تا یک کارگاه خیاطی ایجاد کند که سفره ای برای خود و سایر خانواده ها پهن کند. تحت پوشش کمیته امداد نبود و با کمک های موردی از کمیته با دریافت یک وام 5 میلیون تومانی به همراه 12 نفر کارش را در سال 90 آغاز کرد.

تولیداتش بر مبنای سفارشات لباس بیمارستانی، فرم مدارس، پیراهن مردانه، فرم ادارات، لباس خبازان، مانتو شلوار اداری، مدارس، کاور دوخت می شود.

 

موفقیت هایی که داشته است:  در سال 89 به عنوان بانوی تلاشگر در استان معرفی شد، در سال 91 به عنوان بانوی کارآفرین برتر در اخبار 20:30 مصاحبه اش پخش شد، سال 95 به عنوان کارآفرین برتر استانی و در سال 96 به عنوان کارآفرین برتر کشوری معرفی شد.

از برنامه اش برای توسعه ی کارگاهش می گوید:  برنامه ای پیش رو دارم که یک آزمون خیاطی برای نیروهایم برگزار کنم که بر اساس میزان دانسته هایشان حقوق ها از پایه 300 هزار تومان با 5 روز بیمه در ماه شروع شود و تا یک میلیون و 500 هزار تومان با بیمه 30 روزه بیشترین سقف حقوق باشد.

 

 

افرادی که تازه کار هستند و نیاز به آموزش دارند آموزش داده شود تا بتوانند به سطح بالاتر بیایند.

با پیگیری هایی که انجام داده ام قرار است با همکاری کمیته امداد و صنایع و معادن، زمینی را در شهرک های کارگاهی بگیرم تا بتوانم خط تولید متمرکز داشته باشم، با اختصاص یک مهدکودک، ویژه فرزندان، زنانی که سرپرست ندارند یا بد سرپرست هستند با آرامش کار خود را انجام دهند تا کیفیت و کارایی بالا رود.

هم اکنون 12 نفر در کارگاه و 30 نفر هم در منازل شان مشغول به خیاطی هستند که با افتتاح این خط تولید می توان برای 300 نفر از جوانان ایجاد شغل کرد.

برای ایجاد این کارگاه بزرگ به 200 تا 300 میلیون وام نیاز است که متاسفانه همیشه در بانک ها شرایط ضامن و سود های بالا برای ما تولید کنندگان دردسر ساز بوده است، مسئولین باید توجه بیشتری به کارآفرینان داشته باشند تا ما بتوانیم چرخ تولید داخلی را به چرخش درآوریم.

شرایطی مجزا از سایر افراد وام گیرنده باید به ما اختصاص داده شود.

هم اکنون رایزنی هایی با کشورهای روسیه، گرجستان، ارمنستان، عراق برای صادرات لباس داشته ایم که متاسفانه به خاطر نداشتن فضای مناسب به صورت حضوری با آن ها ارتباط نگرفته و تعداد پایین نیروها پاسخگوی تولیدات بالا نمی تواند باشد.

 

 

او ادامه می دهد: مشکل دیگری که داریم این است که 240 تولید کننده داخل استان داریم که متاسفانه مغازه داران از استان برای خرید به خارج استان می روند و محصولت تولیدی ما که به تهران و مشهد فروخته می شود با قیمت بالاتر به استان برمی گردانند.

بازار بالا و پایین زیاد دارد، در این 6 سال که کارم را شروع کرده ام بارها از صفر شروع کرده ام و خود را سرپا کرده ام.

اقتصاد مقاومتی از نظر شما چه تعبیر دارد؟ پیام خیلی قشنگی است البته اگر عملیاتی شود زیباتر می شود، الان در شهر بجنورد تعداد بالایی تولیدی داریم که با تعداد افراد کمی کیفیت بالایی داشته باشند که این خاطر پایین بودن وام پرداختی است که با 5 میلیون تومان چگونه می شود کارآفرینی کرد، اگر مبلغ بالا را به چندین نفر بدهند می توانند کار را با کیفیت بالا ارائه دهند و تعداد افراد زیادی را مشغول به کار کنند و اقتصاد مقاومتی معنی واقعی به خود می گیرد.

به تمامی ارگان ها سر زدم و تقاضای حمایت کردم من خودم از زمین بلند شدم و پتانسیل کار بزرگتر را دارم چرا نباید حمایت شوم؟

 

 

او می گوید: کارم را دوست دارم نمی خواهم کارگاه را تعطیل کنم بازار سخت است ولی امید ماندن را ارگان ها می توانند با حمایت هایشان ایجاد کنند.

سرمایه گذاری کنند، کیفیت بالا بخواهند و درآمد بالا کیفیت کار و اراده در کارگر را بالاتر می برد.

هم اکنون توانستیم بند نسوان را با همکاری اداره کل زندان ها به عهده بگیریم که تعداد 8 نفر مشغول به کار خیاطی شده اند و قرار است بند مردان هم آماده کار شوند.

تمام نیروهای خانمی که با من کار می کنند غالبا از بین زنان بد سرپرست هستند.

 

 

سخن آخر: امید دارم که روزی می توانم یک کارگاه بزرگ تولیدی که بتواند صادراتش را  به کشورهای خارجی ارسال کند داشته باشم و برای جوان های شهر خودم شغل ایجاد کنم.

 

 

انتهای خبر./ آرزو رحمانی

 برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.