کد خبر: ۵۹۵۵۴ | گروه سیاسی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۶/۲۰

ابداع روشی برای ذخیره‌سازی اطلاعات روی تک مولکولها

محققان انگلیسی اقدام به ارائه روشی برای ذخیره‌سازی اطلاعات روی تک مولکولها کردند که می‌توان در دمای نزدیک به سرمایش نیتروژن مایع، اطلاعات را روی تک مولکولها ذخیره کرد؛ این روش از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده و می‌تواند جایگزین روشهای فعلی شود.
 ابداع روشی برای ذخیره‌سازی اطلاعات روی تک مولکولها ,

به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ تمام ادوات الکترونیکی از تلفنهای هوشمند گرفته تا ابرکامیپوترها نیازمند حافظه‌های کوچک و کارا هستند که قادر باشند با کمترین مصرف انرژی بیشترین داده‌ها را ذخیره‌سازی کنند.

اخیرا محققان دانشگاه منچستر روی ساخت نوع جدیدی از حافظه‌ها کار می‌کنند که کارایی بیشتری نسبت به حافظه‌های رایج دارد؛ این گروه نتایج کار روی مغناطیس تک مولکولی را در قالب مقاله‌ای در نشریه Nature به چاپ رسانده‌اند.

این گروه نشان دادند که پسماند مغناطیسی در دمای منفی 213 سانتیگراد در مولکولهای منفرد وجود دارد.

پسماند مغناطیسی یک اثر حافظه‌ای است که برای ذخیره‌سازی اطلاعات ضروری به حساب می‌آید؛ از آنجاییکه این دما به دمای نیتروژن مایع (منفی 196 سانتیگراد) نزدیک است، می‌توان از آن برای ذخیره‌سازی استفاده کرد و در واقع نسبت به سردسازی با هلیم (منفی 269 درجه سانتیگراد) ارزانتر است.

این فناوری پتانسیلهای بالایی دارد به طوریکه می‌توان از آن برای ذخیره‌سازی 200 ترابایت اطلاعات در هر اینچ استفاده کرد؛ به آن معنا که می‌توان 25 هزار گیگابایت اطلاعات را در حافظه‌ای به ابعاد یک سکه کوچک ذخیره کرد.

در این روش از مولکولهای حاوی اتمهای لانتانید برای ذخیره‌سازی اطلاعات استفاده می‌شود؛ این عنصر از دسته فلزات خاکهای نادر هستند که در ادوات الکترونیکی به وفور یافت می‌شوند.

چیلتون می‌گوید: «بسیار جالب است که پسماند مغناطیسی در مولکولهای منفرد موجب ذخیره‌سازی اطلاعات می‌شود؛ از نظر تئوری این روش 100 برابر بیشتر دانسیته اطلاعات نسبت به فناوریهای رایج دارد.»

پیاده‌سازی عملی این فناوری منجر به ساخت حافظه‌هایی می‌شود که ابعاد بسیار کوچکی داشته و انرژی کمی مصرف می‌کنند در حالیکه کارایی بالایی دارند.

در حال حاضر گوگل 2.5 سرور در هر دیتاسنتر خود دارد که این رقم در حال افزایش است؛ تقریبا دو درصد از سهم گازهای گلخانه‌ای تولید شده مربوط به این سرورها است.

بنابراین با اصلاح سامانه‌های ذخیره‌سازی و افزایش کارایی آنها می‌توان میزان انتشار گاز گلخانه‌ای را کاهش داد.

پیش از این، ذخیره‌سازی روی تک مولکولها در دمایی در حدود منفی 259 سانتیگراد انجام می‌شود که در این پروژه دمای کار کاهش محسوسی یافته است.

انتهای پیام/برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.