کد خبر: ۶۰۵۴۳ | گروه سیاسی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۶/۲۰
سیری در پاکستان/۱۴

جبل‌النور پاکستان؛ بزرگ‌ترین محل نگهداری قرآن در جهان/ میزبانی از ۹ میلیون جلد کلام‌الله + تصاویر

پاکستان کوه‌های فراوانی دارد که شهرت جهانی دارند از k۲ گرفته تا نانگا پربات. ولی این کشور اعجاب‌انگیز کوه‌هایی دارد که ارزش معنوی دارند.
 جبل‌النور پاکستان؛ بزرگ‌ترین محل نگهداری قرآن در جهان/ میزبانی از ۹ میلیون جلد کلام‌الله + تصاویر ,

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم قرار گرفتن پاکستان در موقعیت جغرافیایی خاص و میزبانی این کشور از کوه‌های هیمالیا و قراقروم  باعث شده تا رودهای خروشانی چون سند در دل این کشور جریان داشته باشند.

ولی آنچه باعث شده تا در مورد آن گزارش بنویسیم مکانی روحانی به نام جبل‌النور قرآن کریم واقع در شهر کویته است که بزرگترین محل نگهداری قرآن در جهان است، این مرکز که از سال 1992 میلادی (27 سال قبل) افتتاح شده، اینک محل نگهداری از 9 میلیون جلد کلام‌الله مجید است.

این مرکز که به صورت خود جوش توسط مردم اداره می‌شود تمامی قرآن‌های قدیمی و یا پاره‌شده و غیر قابل استفاده را جمع کرده و در صورت قابلیت ترمیم آن را ترمیم کرده و مجددا به مساجد باز می‌گرداند و اگر غیر قابل استفاده باشند با احترام آن را درون گونی‌های قرار داده و انبار می‌کند.

جالب اینجاست که کارمندان «کوه نور کویته» موفق می‌شوند سالانه بین 15 تا 20 هزار جلد کلام‌الله وحی را ترمیم و به مساجد بازگردانند.

جبل القرآن در دل خود 68 تونل دارد که ارتفاع آنها حدود 2متر و عمق آن بیش از 30متر است.

این تونل‌ها توسط مردم معتقد و بدون دخالت هیچ دستگاه مکانیکی حفر شده‌اند.

در ایام ماه مبارک رمضان افراد زیادی به این مکان آمده و حتی ساعت‌ها به عبادت و اقامه نماز  می‌پردازند.

مسئولین این مکان روحانی عبادت‌گاههایی را ساخته‌اند تا افراد مشتاق به دور از هیاهوی شهر به راز و نیاز با خالق خود مشغول شوند. 

در حال حاضر جبل‌النور شهرت جهانی پیدا کرده و از سراسر جهان نسخه‌های قرآنی فراوانی به این مکان آورده می‌شود تا ترمیم و یا نگهداری شود.

گفتنی است بیش از 400 جلد قرآن خطی و نسخه‌های قدیمی نیز در جبل‌النور نگهداری می‌شود.

انتهای پیام/.برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.