کد خبر: ۶۱۵۴۹ | گروه سلامت
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۶/۲۱

کاهش نگرانی های یک بیماری وراثتی با مشاوره ژنتیک

مشاوره ژنتیک نگرانی های موجود در مورد ابتلا و یا انتقال یک بیماری وراثتی را بررسی و مشخص می کند.
 کاهش نگرانی های یک بیماری وراثتی با مشاوره ژنتیک

به گزارش گروه دریافت خبر راه ساجده، مدرس ژنتیک دانشگاه گفت: مشاوره ژنتیکی فرایند برقرار کردن ارتباط و یک فرایند آموزشی است که نگرانی های موجود در مورد ابتلا و یا انتقال یک بیماری وراثتی را بررسی و مشخص می کند.

"ناهید رخشی" اظهار داشت :طی فرایند مشاوره ژنتیکی ،مشاور باید سعی کند تا مطمئن شود که به فرد مشاوره گیرنده تمامی اطلاعات لازم را ارائه کرده تا وی بتواند تشخیص پزشکی و پیامدهای آن را در رابطه با پیش آگاهی و درمان های ممکن بفهمد و در همین راستا احتمال بروز بیماری و یا انتقال به نسل بعد را فهمیده و انتخاب گزینه های موجود برای کنار آمدن با ریسک ها را دریابد.


به گفته "رخشی" در روند یک مشاوره ژنتیکی باید با بیمار ارتباط برقرار کرد و اطلاعات لازم برای انجام یک تصمیم گیری خوب و به دور از فشار و استرس را به بیمار منتقل کرد.


وی افزود: یکی از مهمترین مراحل مشاوره ژنتیکی رسیدن به یک تشخیص صحیح است، در غیر این صورت اطلاعات غلط به فرد ارائه خواهد شد که می تواند عواقب ناگواری در پی داشته باشد.


به گفته وی در ژنتیک بالینی رسیدن به تشخیص معمولا شامل سه مرحله اساسی گرفتن تاریخچه خانوادگی، انجام معاینات بالینی و بررسی ها و تحقیقات مناسب است .


وی افزود : معمولا در زمان مراجعه کلینیکی اطلاعات مربوط به افراد، شجره نامه و سوابق پزشکی آن ها گرفته می شود و همچنین خود فرد مورد معاینه و آزمایش های کامل قرار می گیرد و این آزمایشات ممکن است شامل مطالعات مولکولی و یا کروموزومی و یا ارجاع بیمار به پزشک متخصص باشد .

 

انتهای خبر/ربرچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.