کد خبر: ۶۳۰۰۱ | گروه سیاسی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۷/۲۹

آزادسازی مراتع پارک ملی توران برای حفاظت از یوزپلنگ همچنان لنگ پول است

ماجرای حفاظت از یوزها در چند ماه گذشته آن‌قدر پیچ‌وتاب خورد و که بالاخره نحوه حافظت از آن در پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ به مدیریت هومن جوکار موردانتقاد قرار گرفت، جوکار می گوید لنگ پول هستیم.
آزادسازی مراتع پارک ملی توران برای حفاظت از یوزپلنگ همچنان لنگ پول است,

گروه جامعه خبرگزاری فارس: درحالی‌که رئیس سازمان محیط زیست معتقد است: یوزپلنگ ایرانی رو به انقراض است و پرداختن به حفاظت از آن محلی از اعراب ندارد، اما یکی از مهم‌ترین دغدغه دوستداران و فعالان محیط زیست حفاظت از آخرین باقیمانده‌های یوز در سرزمین ایران است که به‌نوعی نشان نگهبانی از باقیمانده طبیعت نیمه‌جان کشور به‌حساب می‌آید.

هرچند رئیس سازمان محیط زیست یوزپلنگ را محکوم ‌به نابودی می‌داند اما ماجرای حفاظت از یوزها در چند ماه گذشته آن‌قدر پیچ‌وتاب خورد و که بالاخره نحوه حافظت از آن در پروژه بین‌المللی حفاظت از یوز به مدیریت هومن جوکار موردانتقاد قرار گرفت.

یکی از مسائل موردانتقاد از این پروژه به تأخیر افتادن خرید آغل‌ها در منطقه پارک ملی توران و محل زیست یوزپلنگ بود که قرار بود با مبلغ 85 هزار یورویی خریداری شود اما به دلایلی متوقف ماند و پس از سه سال و تغییر قیمت‌ها و شرایط کمپینی بانام «یوز تا ابد» که گویا هدیه تهرانی بازیگر سینما آن را راه‌اندازی کرده است قبول کرده است که این مابه تفاوت قیمت آغل‌ها را جبران کند و سرانجام این اراضی برای حفاظت بهتر از یوزپلنگ آزاد شود.

چرا خرید این مراتع به تأخیر افتاده است؟

 گفته می‌شود سازمان محیط زیست می‌توانست بدون تأخیر با واردکردن سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور به مسئله، خرید آغل‌ها را به‌سرعت با همان مبلغ ابتدایی انجام دهد  اما ابوالفضل یاوری مدیرکل دفتر فنی مراتع سازمان جنگل‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس در خصوص نحوه دخالت این سازمان در بازپس‌گیری مراتع در مناطق حفاظت‌شده تحت نظر سازمان محیط زیست گفت: مراتعی که در محدوده پارک ملی وجود دارد، همانند پارک ملی توران در قبال پرداخت حقوق عرفی دامدار آزاد می‌شوند.

وی ادامه داد: مستحدثات داخلی هم که درواقع ابنیه هستند توسط کارشناس رسمی دادگستری قیمت‌گذاری می‌شوند.

مدیرکل دفتر فنی مراتع سازمان جنگل‌ها اعلام می‌کند: بر اساس یک تفاهم‌نامه حقوقی عرفی که با سازمان محیط‌ زیست داریم، اگر حقوق عرفی دامدار پرداخت شود امکان خرید مرتع وجود دارد.

یاوری تأکید کرد:این جز حقوق مالکیتی ماست که در صورت تشخیص به خروج مستحدثات مرتع را آزاد کنیم. 

این کارشناس تشریح کرد: روال کار این است که اگر مرتعی را می‌خواهیم واگذار کنیم باید حقوق دامدار پرداخت شود که این حقوق عرفی است و از سوی کارشناسان اداره کل مرتع همان استان برآورد می‌شود. و اگر امتناع کردند پول را به‌حساب صندوق موجود واریز می‌کنند و عرصه آزد می‌شود.

وی معتقد است: عمده دامداران در این زمینه همکاری می‌کنند.

 

برای خرید 8 آغل‌های پارک ملی توران لنگ پول هستیم

هومن جوکار مدیر پروژه یوز نیز  در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس برخلاف تصورات موجود، مسئله خروج دام از محدوده پارک ملی توران را یک تجربه موفق همکاری بین دستگاهی دانست و گفت: از سال 1393 ادارات منابع طبیعی، امور عشایری استان سمنان و حتی بسیج جامعه مستضعفان  و یک سمن  در کنار اداره محیط زیست استان برای خروج دامداران از پارک ملی توران همکاری داشته‌اند.

مدیر پروژه یوز با اشاره به اینکه همه مراحل اداری خروج دام و خرید آغل از پارک ملی توران طی شده و مراتع جایگزین هم به دامداران معرفی‌شده است ابراز داشت: قرار شده که دامداران بازدیدی از این مراتع داشته باشند.

به گفته جوکار تمامی دامداران در همان سال 1393 صورت‌جلسه را امضا کردند و 8 مرتعی که 12 آغل در آن است را قرار شد با دریافت هزینه و تعیین مرتع جایگزین از سوی اداره منابع طبیعی منتقل کنند و دامداران منتظر ماندند تا دام‌هایشان با مبلغ تأمین‌شده به مراتع جدید منتقل شوند.

وی ادامه داد: اما مسئله اینجا بود که در آن زمان تأمین این مبلغ از سوی سازمان محیط زیست  ممکن نشد و با گذشت زمان هرچند هرسال موافقت‌نامه پرداخت این پول را می‌گرفتیم اما پول داده نمی‌شد.

مدیر پروژه یوز به تأخیر افتادن تأمین هزینه خرید آغل را عاملی دانست که پس از گذشت 3 سال با مشکل بالا رفتن قیمت مواجه شوند و اینجا بود که هدیه تهرانی که در سال‌های گذشته نیز فعالیت‌های زیست‌محیطی داشته است دست‌به‌کار شود و کمپین «یوز تا ابد» را راه می‌اندازد.

وی در خصوص رابطه کمپین یوز و دولت نیز گفت: هیچ ارتباطی بین این کمپین و دستگاه‌های دولتی  نیست و هدیه تهرانی و دوستانش به میدان آمده‌اند که تنها این هدف محقق شود.

جوکار با یادآوری جلسه هفته گذشته‌اش با استاندار سمنان نیز اظهار داشت: در این جلسه که مدیرکل منابع طبیعی سمنان، رئیس بسیج مهندسین استان و رئیس بسیج سازندگی و دیگر با چند دامدار حضور داشتند به این نتیجه رسیدیم که به دلیل فوت چند دامدار طی این سال‌ها تمامی این مراحل دوباره گذرانده شود و این بار با طی شدن این مراحل اداری دیگر منتظر موافقت تک‌تک دامداران نمانیم و هرکدام از دامداران این موافقتشان را اعلام کردند را با کمپین یوز تا ابد مرتبط کرده تا خرید آغال به‌سرعت انجام گیرد.

وی افزود:  اداره منابع طبیعی استان هم قول داده است پروانه مرتع جدید به‌سرعت اختصاص یابد.

جوکار تنها علت تأخیر خرید آغل‌های موردنظرشان تا پارک ملی توران را نبود پول عنوان کرد و گفت: ما لنگ پول هستیم، دو دستگاه اداره منابع طبیعی و سازمان محیط زیست وظایف خود را در این زمینه انجام داده‌اند. 

انتهای پیام/برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.