کد خبر: ۶۴۲۱۹ | گروه بانوان خراسان شمالی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۸/۱۶

پرواز ابریشم از پیله های " محرومیت" در راز و جرگلان

بانو بی بی تاج جاوید از روستای ترکمن نشین امانلی جز تولید کنندگان برترسال ۹۵ است که بیشترین تولید رادر این سال داشته و به عنوان سه کاندید ملی جهت پرورش کرم ابریشم انتخاب شده است.
پرواز ابریشم از پیله های

به گزارش راه ساجده، نوغانداری(پرورش کرم ابریشم) از مشاغل اصلی در بین ترکمن های استان بخصوص شهرستان رازوجرگلان محسوب می شود هرساله نزدیک به۴۲ تن پیله درفصل بهار که فصل کرم ابریشم پروری است دراین شهرستان تولید می شود وهرسال نیز رتبه اول درتولید رابه خوداختصاص می دهد.

مردم ترکمن بخصوص بانوان با تهیه تخم کرم ابریشم و نگه  داری از کرم ابریشم باعث رشدآن می شوند و بعد از یک ماه الی۴۰ روز با مراقبت مداوم و روزانه آن را تبدیل به کرم ابریشم کرده ودر اقتصاد این منطقه محروم و مرزی نقش بسزایی دارد.

این باعث شده که مردم ومسولان توجه بیشتری به امر کاشت درخت توت و ایجاد کارگاه ها و همچنین تشویق بیشتر مردم این خطه در پرورش بیشتر کرم ابریشم داشته باشند و حال با معرفی بیشترین تولید کننده در سال های قبل در شهرستان و استان وحتی کشوری به ایجاد رقابت دربین تولید کنندگان  بپردازند.

بانو بی بی تاج جاوید از روستای ترکمن نشین امانلی جز تولید کنندگان برترسال ۹۵ است که بیشترین تولید رادر این سال داشته و به عنوان سه کاندید ملی جهت پرورش کرم ابریشم انتخاب شده است.

 

 

در ادامه گفتگویی با این بانو انجام داده ایم که تقدیم تان می شود:

 

خودتان را معرفی کنید و بگویید حرفه ی نوغانداری را از چه سالی آغاز کردید؟
بانو بی بی تاج جاوید،  51 سال سن دارم، نوغانداری شغل پدران ما ترکمن ها بوده، از کودکی پرورش کرم ابریشم را در خانواده پدری خود آموختم و بعد ازازدواج نیزبه همراه خانواده همسرم کمک حال آن ها بوده وکرم ابریشم پرورش داده ام وبعد ازان به مدت ۲۰ سال است که مستقل وهرساله کرم ابریشم پرورش داده ام

.

 برای پرورش کرم ابریشم چه امکانات اولیه ای لازم است؟

برای پرورش کرم ابریشم نیازبه مکان مناسب، تمیز، بدون بو و گرم و برگ توت است ، یک کرم ابریشم ازهمان ابتدا که تخم آن را به دست گرفته و شروع به تولد کرم می کند، مانند نوزادی می ماند که تازه به دنیا آمده است و هر لحظه باید مراقب آن بود، کرم ابریشم کوچکترین آسیبی از جمله حیوانات وحشرات مثل مورچه باید به دور باشد، حتی نباید پرورش دهنده و همچنین اعضای خانواده از نرم کننده ها و خوش بو کننده استفاده کنند چرا که همان بوی کرم وعطر باعث مردن همه کرم ها می شود.

 

 

چقدر برای پرورش کرم ابریشم هزینه اولیه لازم است؟

هزینه کرم ابریشم زیاد نیست البته اگر ابتدا به اندازه کافی درخت توت داشته باشیم وبعد هم تهیه تخم نوغان است توسط تعاونی ها توزیع می شود برای هر جعبه تخم درحدود ۱۰هزارتومان نیاز است و بعد فقط باید وقت گذاشت و مراقب آن بود و به موقع ان را جابه جا و تقسیم و تمیز کرد.

 

مراحل کار تولید کرم ابریشم به چه شکل است ؟

مراحل ابتدا مانند بیدار کردن است  که با گرم نگه داشتن تخم باعث بیدار شدن و از تخم بیرون آمدن کرم می شویم، سپس وقتی که از تخم بیرون آمد  با ریز کردن برگ توت کمک به خوردنش می کنیم  و به این شکل روزی سه بار به آن ها برگ می دهیم سپس در چهار مرحله الی۵ مرحله می خوابد و هربار خوابیدن اقدام به تکثیر می کنند که ما نیز بعد از هر بارتکثیر شدن و رشد کردن ان ها را در کارتن ها تقسیم می کنیم در آخرین خوابش کم کم نشان می دهد که وقت پیله بستن است ،بعد از انباشته کردن توت ها بر روی آن 30 الی 40 روز منتظر می مانیم و بعد از یک هفته تماما پیله می بندد که ما اقدام به جمع آوری پیله ها می کنیم.

 

چند نفر با شما همکاری دارند و چه اموراتی را انجام می دهند؟

در اوایل که کرم کوچک است چندان به افراد بیشتری نیاز ندارد ولی کم کم که درحال رشد وتکثیر شدن است نیاز به کمک افراد دیگر پیدامی شود برای جدا کردن شاخه توت ها نیاز به کمک یک آقا داریم چرا که کمی کارسنگینی است واز عهده بانوان خارج است، ولی بازهم اگر مردی برای کمک نباشد خانم ها این کار انجام می دهند ولی برای دیگرکارها مثل جدا کردن برگ توت عروس و یا دخترانم و گاها نوه هایم نیز کمک حال من هستند درواقع کارنوغانداری طوری است که تمام افراد خانواده را به خود درگیرمی کند و از نظرمن خانواده را دور هم جمع می کند.

 

 

تولیدات شما چقدر بود که بعنوان تولید کننده برتر پیله ابریشم معرفی شدید؟

هر جعبه تخم ابریشم وقتی به خوبی پرورش داده شود درحدود۵۴ الی۵۵ کیلوگرم می تواند تولید داشته باشد که من موفق به انجام این کار شدم، در سال ۹۵ در استان تولید کننده برتر نوغانداری معرفی شدم و امسال نیز به عنوان سه کاندید ملی پرورش کرم ابریشم در کشور معرفی دشم.

 

در راستای شعار سال که اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال است چقدر قدم برداشته اید؟

در حال حاضر که ۴ نفر همراه من کمک می کنند و به صورت فصلی در آمد دارند و کارگاه هم در روستای ما برای هر خانوار در حال ایجاد است که امید داریم افراد بیشتری را مشغول به کار کنیم.

 

 از پیله ابریشم چه چیزایی تولید می شود ؟

از پیله کرم ابریشم نخ ابریشمی می توان تولید کرد که تمام البسه محلی ترکمن ها از همین تبدیل پیله به نخ ابریشم تولید می شود هم چنین برای بافت قالی های ابریشمی نیز مواد اولیه از همین پیله ابریشم استفاده می شود .

در ابتدا ما پیله ها را به جهاد کشاورزی و تعاونی ها می فروشیم و گاهی نیز نگه داشته و تبدیل به نخ ابریشم کرده و پارچه می بافیم.

 

با توجه به اینکه تولید کرم ابریشم فقط در فصل بهار ممکن است، در فصول دیگر سال به چه فعالیتی مشغول هستید؟

به همراه دختران یا عروس هایم مشغول به بافت قالیچه های دورو ترکمن که مشهور به دویدوخ هستند می شویم.

 

انتهای خبر/ رحیمیبرچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.