کد خبر: ۶۴۲۳۶ | گروه بانوان خراسان شمالی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۸/۲۲

گفتگوی اختصاصی "راه ساجده" با اولین بانوی جوان اهل سنت خراسان شمالی که دهیار شد

طاهره محمدی، بانوی جوان اهل سنت خراسان شمالی است که برای اولین بار در تاریخ جرگلان یک بانو دهیار یکی از روستاهای این بخش شده است.
گفتگوی اختصاصی

به گزارش راه ساجده، انتصاب دهیار خانم در یکی از روستاهای بخش محروم ومرزی جرگلان در شهرستان رازوجرگلان خبر خوشی بود که شنیده ایم، این انتصاب ها به معنی می تواند باشد که بانوان توانایی لازم برای انجام کارهای متفاوت را دارند، بخصوص در جرگلان صدردصد روستا نشین که گرچه بخشی از امورات این بخش بخصوص امور اقتصادی در دست بانوان با بافت قالی های مختلف ,پرورش کرم ابریشم ,حفظ فرهنگ اصیل از جمله پوشش های محلی و جذب گردشگر و حتی در بخشی از فعالیت پرورش اسب اصیل ترکمن نیز حضور چشم گیری دارند اما در انجام کارهای ادارات کمتر دیده شده اند ولی امروز با بانویی گفتگو کردیم که دهیاری یک روستا را عهده دار شد و قدم در حس خودباوری بیشتر بانوان بر خواهد داشت.

 

خودتان را معرفی کنید:  طاهره محمدی ۲۴ساله ,متاهل, میزان تحصیلاتم دیپلم رشته علوم تجربی است و به عنوان اولین خانم  در تاریخ جرگلان به عنوان دهیار انتخاب شدم.

 

از اهدافتان برای ورود به این عرصه بیان کنید: ۳سال هست ک عروس روستای چال تلپک هستم و در این ۳سال مشکلاتی را که در این روستا از نزدیک با آن ها مواجه شدم و اینکه هیچ گونه تغییر و پیشرفتی نداشت خودم را مسئول دانستم که به اندازه توانم در زمینه آبادی روستا فعالیتی داشته باشم.

 

چه کسانی در ورود به این عرصه حامی شما بودند؟

خانواده ام به خصوص همسرم بزرگترین حامی من برای رسیدن به این هدف بود، همچنین پدر و مادرم با اینکه ساکن روستای چال تلپک نیستند به توانایی های من ایمان داشتند حمایتم کردند که از لحاظ روحی خیلی برای من موثر بود.


مخالفت ها بر چه اساسی بود؟
دهیار شدن سختی آنچنانی نداشت فقط چون من یک خانم هستم خیلی ها مخالفت کردند و فکر می کردند ک نمی توانم از پس کار بر بیایم اما شوراهای روستا به من اعتماد کردند و مرا تایید کردند و خیلی خوشحال هستم که به عنوان نماینده روستا قرار است با مشکلات روبرو شوم و تمام تلاشم را می کنم تا برای روستایم  مفید باشم و روستا را به سمت آبادی پیش ببرم.

 

سابقه فعالیت در این عرصه را داشتید؟

خیر قبلا در این زمینه یا برای روستا فعالیتی نداشتم به همین خاطر خیلی دلم خواست ک خودم را محک بزنم و با تمام تلاشم مشکلات را شکست بدهم، ولی من قالیبافی و سوزن دوزی می کنم تا در اقتصاد خانواده نقش داشته باشم همچنین برای روحیه ام مناسب دیدم و انجام می دهم .

 

با توجه به اینکه در جایگاه دهیار روستا قرار گرفته اید چه برنامه هایی دارید؟

 نبود راه مواصلاتی بین روستای چال تلپک و دویدخ، کمبود آب شرب، بلاتکلیفی نانوایی به خاطر مشکلات داخلی شرکا، نبود خانه بهداشت، عدم دستگاه های دیجیتال، نوسازی مسجد روستا از جمله بخشی از مشکلات روستا است که اولویت های کاری من در این روستا است.

 

برای بانوان چه برنامه ویژه ای مدنظرتان است ؟

یکی از مشکلات بزرگی ک بانوان این روستا دارد نبود خانه بهداشت است، که تلاش می کنم  که بتوانم این مشکل را حل کنم، برنامه هایم را دوست دارم در زمان اجرا نمایان شود تا در بین بانوان بدقول نشوم.

 

سخن آخر:

در پایان میخواهم بگویم که ما بانوان مدت هاست به خودباوری رسیدیم کمی اعتماد می خواهیم تا بتوانیم به پیش برویم .چه مرد و چه زن یک خانواده را تشکیل می دهند بدون یکی از انها خانواده معنی ندارد یعنی مرد نیز به اعتماد و پشتوانه یک زن نیاز دارد و زن نیز چنین است بعد از خودباوری نیاز به اعتماد و تشویق و دلگرمی است .


روستای چال تلپک ۷۰خانوار است، این روستا در جنوب یکه سعود قرار دارد و ۱۵ کیلومتر با بخش جرگلان (یکه سعود )فاصله دارد.

 

انتهای خبر/ رحیمیبرچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.