کد خبر: ۶۴۲۴۴ | گروه هنری
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۸/۲۳
یادداشت؛

شکاف بین اثر هنری و اندیشه دینی

انچه دغدغه ذهن مسئولان حوزه هنر است شکافی است که بین آنچه در جامعه اسلامی از اثر هنری والد انتظار است با انچه از اندیشه او زاییده می شود و بی شک انچه متولد میشود حاصل اندیشه ای است که بدان معتقد است وگرنه مولودی ناقص الخلقه را شاهد خواهیم بود .
شکاف بین اثر هنری و اندیشه دینی

به گزارش راه ساجده، اثر هنری زاییده تفکری است که با مهارت به ظهور رسیده است و هنرمند اثر خویش را همچون کودک خویش که از رنج زیستن حاصل شده است می پرستد. انچه دغدغه ذهن مسئولان حوزه هنر است شکافی است که بین آنچه در جامعه اسلامی از اثر هنری والد انتظار است با انچه از اندیشه او زاییده می شود و بی شک انچه متولد میشود حاصل اندیشه ای است  که بدان معتقد است وگرنه مولودی ناقص الخلقه را شاهد خواهیم بود .


آنچه در مباحث اندیشه ای انتظار داریم هنوز در افکارمان شکل توهم گونه از آرمان شهری دارد که  چهارچوب های خود را به شکل تدوین شده نیافته است اصولی پس از انقلاب به هنر خط کش هایی کلی کشید  اما در بن مایه هنر که از غرب زاییده میشود هنوز حوزه اندیشه هنری نتوانسته است به صورت دقیق وارد شود و این مسئله باعث شده است که بین صاحبنظران دینی که هنر را برای اشاعه دین ابزاری می دانند و هنرمند که دین را به مثابه یک بن مایه قبول ندارد تا به آن شکل بدهد  ارتباطی شکل نگرفته است و مشکلاتی اساسی در برخی رشته های هنری بین دین و هنر هنوز پا برجاست و از سویی دین به صورت کلی نتوانسته است در بازسازی برخی مفاهیم به صورت فرازمانی و فرامکانی عمل کند و بر اساس مقتضیات زمان به هنر به عنوان یک علم تخصصی نگاه کندبلکه  هنر برای دین مانند یک اسب تراوا است که نفوذ کرده است و سربازان در شهر پراکنده شده اند.


 اگر واقع گرایانه نگاه کنیم هنوز پس از چهل سال از انقلاب اندیشمندان دینی ما نتوانسته اند با هنر به صورت تخصصی مواجه شوند و روحانیت با هنر به صورت مقوله ای ضد ارزشی مقابله کرد و این مواجهه باعث یک شکاف بین اندیشه ای که می توانست بن مایه فکری هنرمند را تامین کند و تکنیکی که می توانست باعث اشاعه دین شود ایجاد شود .


بی اعتنایی به ارتباط اندیشه هنرمند و اثر هنری و چالش های به وجود امده از دو سوی باعث می شود با نوعی بدعت گذاری ها مواجه شویم که میدان را برای مخالفت با دین باز کند و آسیب های جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.


با وجود ورود کردن برخی روحانیون به مساله هنر و همچنین برخی هنرمندان به مباحث دینی هنوز شاهد یک ضعف بزرگ هستیم زیرا بزرگان دینی و بزرگان هنری ما که نقطه اثر گذار در این مقوله هستند خالی است.  

 

یادداشتی از الهام صباحی، کارشناسی ارشد فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی /انتهای پیامبرچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.