کد خبر: ۶۴۵۳۸ | گروه اجتماعی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۰۸

گفتگو با سازنده المان مرد پنبه زن در سبزه میدان بجنورد

عبدالوهاب ملکی نیا مجسمه ساز تورکمن صحرا مجسمه سازی است که المان های شهری زیادی را ساخته است.

به گزارش راه ساجده، گفتگو با سازنده المان مرد پنبه زن در سبزه میدان بجنورد که توسط مجسمه ساز ترکمن صحرای استان ساخته شده  نصب شده است که در ادامه تقدیم تان می شود:
 

خودتان را معرفی کنید:

عبدالوهاب ملکی نیا متخلص به نیما ، متولد 12 بهمن 57 در ترکمن صحراهستم و در رشته کامپیوتر تحصیل کرده ام.
 

 در آغاز مطلب معرفی خودتان محل تولدتان جالب بود بگوئید که منظورتان از ترکمن صحرا کجاست؟
 وقتی به کلمه جرگلان فکر می کنم به این نتیجه می رسم که معنی و مفهوم خاصی ندارد،  قبلا جرگلان یا بهتر است بگویم جارگلن بوده یعنی محلی که آب یا سیل جاری بوده است و به اصطلاح ترکمنی یعنی آب یا سیل با جمع شدن عبور می کرد، که به مرور زمان تبدیل به جلگه یا رودخانه می شود ، اکنون به آن رودخانه ی اتراک می گویند اگه دقت کرده باشید جارگلن مانند اسم گذاری سرخ پوستی است و به همین دلیل بنظر من جرگلان نمی تواند اسم باشد پس چه بهتر که برای یک منطقه ای که مردم زیادی از یک قومیت را تشکیل می دهد وآن قومیت ترکمن هستند به اسم ترکمن صحرا شناخته شود نه به اسم جرگلان که به معنای مردم کنار رود است.

در چه زمینه ای  فعالیت می کنید؟واز چه زمانی به صورت حرفه ای شروع کردید؟
فعالیتم در رشته ی مجسمه سازی از سال 1374 تا به الان بصورت حرفه ای بوده است، علاوه بر مجسمه سازی، در زمینه ی معماری طراحی می کنم .

 

 


دلایل علاقه مندی شما به مجسمه سازی را بگوئید:
اولین مشوق و الگوی من پدرم بود، پدرم در کاری نجاری و منبت(حکاکی روی چوب)  فعالیت داشت و گاهی هم  اسباب بازی برای کودکان هم آماده می کرد و این باعث علاقه من به این رشته شد.

 

مجسمه ها را برای کدام مکان ها ساختید و در کدام شهرها نصب شده است؟
مجسمه آقا نجف قوچانی در شهر فاروج است که در بلوار قبل از میدان ورودی این شهر نصب شده است و دیگری هم المان مرد پنبه زن است که در سبزه میدان شهر بجنورد اخیرا نصب شد. المان مرد پنبه زن نزدیک دوماه زمان برد و متریال آن فایبر گلاس بود و کارهای دیگر هم در سایز های کوچک برای ویترین خانه ها می سازم و سفارش هم قبول می کنم. البته  مجسمه سازیم بصورت المانی کم بوده فقط سردیس آقا نجفی قوچانی بصورت سنگی با سنگ مرمر لیمویی بود که برای همایش آقانجفی ساخته شد که متاسفانه چون وقت کم آوردم ناتمام نصب شد و الباقی مجسمه های بنده بصورت مینیاتوری با متریال سنگ ساخته شده آن هم بخاطر هزینه ی زیادی که باید برای سنگ پرداخت بشود بصورت المانی سفارش داده نمی شود و فقط بصورت ویترینی ساخته می شود .

 

حمایت از سمت سازمان مرتبط چگونه بوده است؟
مجسمه آقا نجف قوچانی به سفارش میراث فرهنگی و المان مرد پنبه زن را شهرداری سفارش دادند که این یک نوع حمایت می تواند باشد، باید اضافه کنم از سال 90 که با سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان  همکاری می کنم ،طی این سالها حمایت های  بی دریغی  از طرف این سازمان شامل حال من شده است.تجهیز کردن کارگاه ،فرستادن به نمایشگاه های صنایع دستی درداخل و خارج استان و فرستادن آثارم برای داوری مهر اصالت ملی و مهر اصالت یونسکو که بخاطر همین موفق به دریافت دو مرحله مهر اصالت ملی و یک مرحله مهر اصالت یونسکو شدم.

 

 

 جنبه اقتصادی مجسمه سازی چگونه است؟
اینکه مجسمه سازی درآمدی دارد  یا نه باید بگویم اگه یک هنرمند در صورتی که بتواند سفارش کار بگیرد  می تواند از عهده ی مخارج زندگی اش برآید و چون مجسمه و اقلام تزئینی که از قیمت ریالی بالایی برخوردار هستند جایگاه ویژه ای در سبد خرید مردم ندارند چندان درآمدی نخواهد داشت.


او می گوید:  مجسمه هایم را تنهایی می سازم چون شاگردهایی که در این حرف فعالیت می کنند ترجیح می دهند خیلی گردوخاکی نشوند. اگر کسی بخواهد مجسمه سازی را برای درآمد یاد بگیرد باید بگویم مسیر خوبی را انتخاب نمی کند ولی اگه برای دل خودش و هنر بخواد یاد بگیرد خیلی هم خوب است.برای یادگیری می توانند در کلاس های مختلف مجسمه سازی که  اساتید مجربی  در استان حضور دارند شرکت کنند.


-تاکنون برای جرگلان هم چیزی ساخته اید؟
برای ترکمن صحرا (جرگلان) با توجه به اینکه سفارشی نداشته ام المانی نساختم .

 

در حال حاضر چه مجسمه یا المان را در دست کار دارید؟

در زمینه ی صلح دارم کارهایم را انجام می دهم که المانهایی برای ترویج فرهنگ صلح جهانی و المان وحدت برای قومیت های خراسان شمالی بسازم. البته سفارشی ندارم در حال حاضر و فقط برای دل خودم  کار می کنم.

 

 

انتهای پیام/ رحیمیبرچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.