کد خبر: ۶۵۰۵۹ | گروه سلامت
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۲۰

انجام مشاوره‌های ژنتیک و آزمایش‌های غربالگری رایگان در خراسان‌شمالی

مدیرکل بهزیستی خراسان‌شمالی از انجام مشاوره‌های ژنتیک و آزمایش‌های غربالگری برای زوج های جوان در استان خبر داد.
انجام مشاوره‌های ژنتیک و آزمایش‌های غربالگری رایگان در خراسان‌شمالی

اسماعیل قربانی ، اظهارکرد: مشاوره ژنتیک و انجام آزمایش های غربالگری همزمان با چند استان در خراسان‌شمالی نیز کلید خورده است.

وی ادمه داد: امسال برای سومین سال پیاپی در راستای آگاه سازی جامعه مشاوره زنتیک و انجام آزمایش های غربالگری در راستای پیشگیری از بروز اختلالات از 15 آبان ماه سال جاری آغاز شده است.

قربانی با اشاره به عقد قرار داد با آزمایشگاه های خراسان رضوی، تهران و گلستان، ادامه داد: افراد 15 تا 25 سال می‌توانند در قالب این طرح تا سقف پنجاه میلیون ریال به صورت رایگان آزمایش های غربالگری و مشاوره ژنتیک را انجام دهند.

وی افزود: افرادی که قصد ازدواج داشته و یا خواهان بارداری مجدد هستند می توانند از مشاوره های ژنتیک و آزمایش های غربالگری این سازمان بهرمند شوند.

قربانی یادآورشد: از 10 درصد افرادی که قصد ازدواج داشته و آزمایشات را انجام داده اند، به دو تا پنج درصد توصیه می‌کنیم که هیچ اجباری برای عدم ازدواج نداریم اما احتمال به دنیا آوردن فرزند معلول در این ازدواج بالا بوده و یا در دیگر موارد به افراد گفته شده که از بارداری مجدد پرهیز کنند.

وی خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه نیز انجام آزمایشات غربالگری قبل از عقد ضروری است و در این رابطه با دانشگاه علوم پزشکی تفاهم نامه ای داریم، زیرا در سطح کشور سالانه 30 هزار معلول زایی داریم که آمار قابل توجه است و باید در این خصوص پیشگیری های لازم انجام شود.


انتهای پیام/ ایسنابرچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.