کد خبر: ۶۵۰۷۹ | گروه بانوان خراسان شمالی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۲۱
رئیس صنف بافندگان راوجرگلان گفت:

۷۱۰۰ قالیباف در شهرستان رازوجرگلان؛ تنها ۲ درصد تحت پوشش بیمه ای / عدم حمایت مسئولین و رفتن بافندگان به سمت شغل های کاذب

رئیس صنف بافندگان راوجرگلان گفت: شرایط بیمه بافندگان در شهرستان به گونه ای شده که با وجود ۷۱۰۰نفر بافنده در شهرستان حدود ۱۵۰نفر یعنی دودرصداز این افراد تحت پوشش بیمه ای قرار گرفته اند.

سید حاتم حاتمی، رئیس صنف بافندگان راز و جرگلان در گفتگو با خبرنگار راه ساجده اظهار کرد:  آوازه دست بافته های بانوان در شهرستان راز و جرگلان هرچند بلند است اما گره ای از کار بافندگانش باز نکرده و از نبود حداقل حمایت رنج می‌برد .

وی افزود: شاید نگاهی به گذشته روستاها نشان می‌دهد روستاهای خراسان شمالی مخصوصاً منطقه راز و جرگلان سالهای پیش رونق خاصی داشت، کشاورزی به گونه‌ای و صنعت روستایی به گونه‌ای دیگر در روستاهای این  مرزو بوم می درخشید.

حاتمی ادامه داد: هم چنین کارگاه های قالیبافی جوانان و نوجوانان زیادی را به خود مشغول کرده بود، این روزها نه تنها آبادی ها سوت وکور شده بلکه صدای بافت کارگاه های قالی بافی از کوچه پس کوچه های روستا ها کم به گوش می رسد.

 

 

وی اضافه کرد: متاسفانه مشکلات زیادی این روزها از جمله نبود بیمه بافندگان، نبود بازار فروش فرش و عدم حمایت مسئولان پایه‌های تولید فرش دستباف که امروزه از آن به عنوان صنعت خراسان شمالی  یاد می‌کنند را سست کرده است.

حاتمی عنوان کرد: شرایط بیمه بافندگان در شهرستان به گونه ای شده که با وجود ۷۱۰۰نفر بافنده در شهرستان حدود ۱۵۰نفر یعنی دودرصداز این افراد تحت پوشش بیمه ای بوده ومابقی نیز در انتظار دمیدن صبح دولت نشسته اند، عدم پوشش بیمه بافندگان به صورت جریان خزنده ای بافندگان را از صف تولید فرش خارج می کند.

وی خاطر نشان کرد: این تنها یک روی سکه است از طرف دیگر آن روی سکه این قضیه جایی است که عدم حمایت مسئولان و روی گردان شدن بافندگان از تولید فرش باعث خالی شدن روستاها  شده و در نتیجه خیل عظیمی از افراد را به سمت شغل های کاذب سوق می دهد.

 

 

حاتمی گفت: لازم به ذکر است که با مسائلی که بافندگان فرش بیان کرده اند، طی کردن مراحل اخذ بیمه بسیار دشوار است.

وی ادامه داد: این در حالی است که بافت فرش برای این قشر از جامعه که به ناچار به این حرفه روی آورده اند همانند یک شغل بوده و باید با بیمه آن ها مانند دیگر افراد شاغل در نهادهای دولتی وغیردولتی برخورد شود.

وی با اشاره به دیگر مشکلات بافندگان گفت: شرایط سخت فروش تولیدات فرش و تهیه مواد اولیه مرغوب  از دیگر دغدغه های این بافندگان است.

 

 

حاتمی اظهار داشت : این طور که پیداست شهرستان مرزی ومحروم راز وجرگلان  باید مشکلات زیادی  رابه دوش بکشد ودرنهایت در زیر خروارها رنج وغم چهره بپوشاند چرا که دردهای زیادی از مصائب دامداران وبافندگان گرفته تا خشکسالی ، خشک شدن منابع آبی وخاکی شدن روستاها پیش رو دارد و اما در سکوت تلخ به انتظار فرجامی دردناک نشسته است.

ازمسئولان محترم خواهشمندیم به منطقه محروم شهرستان راز وجرگلان در زمینه صنعت بافت فرش نگاه ویژه ای به بافندگان این شهرستان داشته باشند.

 

انتهای پیام/ رحیمیبرچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.