کد خبر: ۶۵۷۷۳ | گروه هنری
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۰۹

ایشلک لی غذای محلی ترکمنی بسیار خوشمزه جرگلان

ایشلک لی یکی دیگر از غذاهای محلی و خوشمزه ترکمن های جرگلان است که به معنای "تو پر"است که مانند پیتزا می ماند اما با پیتزا متفاوت است .

به گزارش راه ساجده، ایشلک لی یکی دیگر از غذاهای محلی و خوشمزه ترکمن های جرگلان است که به معنای "تو پر"است که مانند پیتزا می ماند اما با پیتزا متفاوت است . برای پخت آن از تنور گازی استفاده می شود و همچنین محتویا ت آن نیز به روش خیلی ساده تهیه می شود .

این غذای خوشمزه را در اقامتگاههای جرگلان نیز می توان یافت .

مواد لازم پخت ایشلک لی ترکمنی:
۱. آرد
۲. گوشت چرخ کرده گاو یا گوسفند و هم چنین چند تکه گوشت درشت قرمز

۳. سیب زمینی
۴. گوجه فرهنگی یا رب .
۵. پیاز و نمک و روغن  به مقدار لازم

ایشلک لی غذای محلی ترکمنی بسیار خوشمزه جرگلان

 

روش پخت این غذا :
ابتدا سیب زمینی و پیاز را در روغن کمی  سرخ می کنیم سپس رب یا گوجه به آن اضافه کرده و همچنین گوشت چرخ کرده و تیکه های کوچک گوشت و نمک را نیز با آن ها مخلوط می کنیم و بعد که اماده شد سراغ تهیه خمیر می رویم خمیر که درست شد کمی به ان استراحت می دهیم و سپس در اندازه های دلخواه گلوله می کنیم و با وردنه نیز پهن می نماییم سپس خمیر پهن شده در اندازه نیم ساعت را داخل تنور گازی یا فر میگذاریم سپس مخلوطی که از گوشت چرخ کرده و سیب زمینی و...را داخل ان میریزیم و پهن می کنیم ودوباره یک خمیر دیگر راکه از قبل پهن کرده و اماده داریم روی ان مخلوط میگذاریم و کناره های ان را به هم میچسبانیم و بعد اگر در تنور گازی میپذیم مراقب ان خواهیم بود تا نسوز و در فر نیز دمای مناسب را تنظیم میکنیم که نزدیک به ده دقیقه است .

 


بعد از پخت این غذای یا پیتزای ترکمنی ان را داخل دیس مخصوص میگذاریم و با چاقو در اندازه های دلخواه برش میدهیم و با اعضای خانواده یا دوستان میل میکنیم .


نوش جان.

انتهای پیام/ رحیمیبرچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.