کد خبر: ۶۶۹۳۱ | گروه اجتماعی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان شمالی:

با افزایش سواد مذاکره، مشاجره‌ها و آسیب‌های اجتماعی کاهش خواهد یافت

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان شمالی مهارت سواد کاربردی را یکی از کلیدی‌ترین مهارت‌ها دانست و گفت: معلمان و سوادآموزان بایستی تفکر واگرا و انتقادی را به دانش آموزان آموزش دهند و آن‌ها را پرسش‌گر بار بیاورند.
با افزایش سواد مذاکره، مشاجره‌ها و آسیب‌های اجتماعی کاهش خواهد یافت

فریبا باقری در همایش تجلیل از فعالان عرصه سوادآموزی خراسان شمالی گفت: در بحث سوادآموزی هر جا دانستن و توانستن صرف شده دانایی و توانایی نیز بوده و لذا هر جا خواستن مطرح است و خواهان آموزش وجود دارد باید ورود پیدا کرد.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان شمالی افزود: درواقع حفاری زمانی به مشکل می‌خورد که سوادآموز و یا مدیر خود نمی‌خواهد در این عرصه پیش رود و اینجاست که عدم پیشرفت حاصل می‌شود و بنابراین مدیران و سوادآموزان باید باانگیزه و تلاش بی‌وقفه در عرصه آموختن و زدودن ننگ بی‌سوادی و کم‌سوادی بتازند.

وی خواندن و نوشتن را ابتدای راه سوادآموزی دانست و بر آموزش سواد ارتباطی و سواد مالی که لازمه هر فردی است تأکید کرد.

باقری ادامه داد: امروزه باید علاوه بر خواندن و نوشتن سواد رسانه‌ای را به دانش آموزان بیاموزیم که هر چه را نبینند که اگر ما برنامه‌ریزی در این امر نداشته باشیم دشمن همواره درصحنه است و برنامه‌ریزی می‌کند و برای کودکان و نوجوانان و خانواده‌های ما خوراک مسموم رسانه‌ای فراهم می‌کند.

وی علت اکثر طلاق‌ها را ضعف سواد مالی افراد دانست و بیان کرد: باید از همان کودکی به کودکان و فرزندان خود بیاموزیم که خودخواهی معنا ندارد و خودخواهی باید تبدیل به دگر خواهی شود و این جز با تلاش معلمان این عرصه میسر نیست چراکه بیش از پدر و مادر این معلم است که بر کودک تأثیرگذار است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان شمالی ادامه داد: روند تبدیل خودخواهی به دگر خواهی در بعضی خانواده‌ها اتفاق نیفتاده و درواقع آموزش حلقه مفقوده این حوزه است.

باقری سواد عاطفی را لازم و ملزوم آموزش‌وپرورش دانست و بر ارتقاء آن تأکید ورزید و بیان کرد: فن مذاکره، مهارت غرور و مهارت جرئت مندی را باید در کتاب‌های درسی بگنجانیم و به دانش آموزان آموزش دهیم چراکه قطعاً با افزایش سواد مذاکره، مشاجره‌ها و آسیب‌های اجتماعی کاهش خواهد یافت.

وی مهارت سواد کاربردی را یکی از کلیدی‌ترین مهارت‌ها دانست و گفت: شما معلمان و سوادآموزان بایستی تفکر واگرا و انتقادی را به دانش آموزان آموزش دهید و آن‌ها را پرسش‌گر بار بیاورید.

باقری یکی از بهترین اقداماتی که آموزش‌وپرورش می‌تواند ورود کند را سواد شکرگزاری عنوان کرد و آن را بسیار پراهمیت دانست.

وی با اشاره به عصر پس از باسوادی بیان کرد: در عصری هستیم که کتاب هست اما کتاب‌خوان نه؛ علم به خیلی مسائل داریم اما کسی وارد حوزه عمل کردن نمی‌شود و این‌ها همه ضعف است که بایستی با آموزش صحیح مرتفع شود.

باقری در پایان گفت: جزیره‌ای عمل کردن در هر حوزه‌ای به‌ویژه سوادآموزی در راهبرد امور و حل مشکلات کم‌سوادی بی‌فایده است و در این عرصه همه دستگاه‌ها بایستی وارد عمل بشوند و همکاری و همیاری لازم را در جهت پیشرفت و ترقی داشته باشند.

انتهای پیام/ فارسبرچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.