کد خبر: ۶۷۰۳۳ | گروه سلامت
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۰

90 درصد زنان خراسان شمالی کمبود ویتامین D دارند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: 90 درصد زنان و 75 تا 80 درصد مردان این استان کمبود ویتامین D دارند.
 90 درصد زنان خراسان شمالی کمبود ویتامین D دارند

سیداحمد هاشمی  اظهار کرد: هم اکنون ویتامین D به صورت رایگان در اختیار گروه سنی سالمندان در این استان قرار می گیرد.


وی بر جلوگیری و پیشگیری از پوکی استخوان در سنین بالا تاکید کرد و افزود: حتی کلیسیم نیز در اختیار این گروه قرار می گیرد.


به گفته وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی کشور مردم ایران به اندازه کافی شیر مصرف نمی کنند، توده استخوانی ایرانیان نسبت به سایر کشورها کمتر است و 80 د رصد مردم ایران کمبود ویتامین D دارند و میزان توده استخوانی در ایران نسبت به سایر کشورها کمتر است.


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنانش بر مصرف ماهی و جگر گوساله تاکید کرد و افزود: ویتامین D در مجاوت نور خورشید فعال می شود ویتامین D و کلسیم مانع از نرمی استخوان می شود.


هاشمی بر غنی شدن آرد های نانوایی به ویتامین D نیز تاکید کرد و گفت: هم اکنون این برنامه در دست پیگیری است تا از این راه این کمبود را تا حدی جبران کنیم.

* راه های رفع کمبود ویتامین D را بشناسیم
دکتر مجید کاراندیش  اظهار کرد: تنظیم متابولیسم کلسیم و املاح معدنی از جمله مهمترین نقش های ویتامین D است که به حفظ استحکام استخوان ها و دندان ها کمک می کند.


وی افزود: به تازگی مشخص شده این ویتامین به شکل هورمون عمل کرده و تنظیم بسیاری از فعالیت های سلولی از جمله تکثیر و تمایز سلول ها به وجود آن نیاز دارد.


کاراندیش در خصوص راه های تامین ویتامین D در بدن گفت: اگر به طور مستقیم زیر نور خورشید قرار بگیریم بخش زیادی از نیاز به ویتامین D برطرف می شود.


این متخصص تغذیه ادامه داد: سنتز پوستی این ویتامین در بسیاری از افراد به اندازه کافی نیست چون در تمامی ساعات روز سنتز نمی شود و به شرایط مختلف جغرافیایی از جمله ارتفاع منطقه، عرض جغرافیایی و ساعات مختلف روز بستگی دارد.


وی اظهار کرد: در بیشتر نقاط ایران از حوالی حدود 10 صبح تا 2 بعد از ظهر، این ویتامین می تواند در پوست ساخته شود ولی یکی از عواملی که مانع سنتز ویتامین در پوست می شود آلودگی ها و یا وجود مانعی مانند شیشه، پنجره و یا کرم ضد آفتاب است؛ البته بیشتر از حد در معرض نور آفتاب قرار گرفتن عوارضی به دنبال دارد.


کاراندیش گفت: این ویتامین در مواد غذایی حیوانی، کره و جگر وجود دارد ولی امروزه با توجه به شیوع بالای چاقی، بیماری های قلبی و عروقی و اختلال در چربی های خون، تامین مقدار کافی ویتامین تنها از مواد غذایی، ممکن است عوارض جانبی را به همراه داشته باشد.


این متخصص تغذیه ادامه داد: احتمال افزایش کلسترول و چربی های اشباع با استفاده از این نوع مواد غذایی وجود دارد و برای سالمندان و بیماران قلبی و عروقی توصیه نمی شود.


وی با بیان اینکه در بسیاری کشورها مشکل کمبود این ویتامین را با غنی کردن مواد غذایی برطرف کرده اند افزود: یکی از بهترین گروه های غذایی لبنیات است که به ویژه با غنی سازی شیر انجام می شود.


کاراندیش گفت: افراد مسن و یا کودکان به دلیل مستقل نبودن در معرض کمبود این ویتامین هستند چون برای خارج شدن از منزل و در معرض نورخورشید قرار گرفتن به افراد دیگر وابسته هستند.


این متخصص تغذیه و رژیم درمانی اظهار کرد: در بسیاری موارد با آزمایش و سنجش غلظت ویتامین در خون، کمبود یا ناکافی بودن آن مشخص می شود به همین دلیل یکی از برنامه های کشوری، توزیع مکمل ها در مدارس است.
وی اضافه کرد: در کمبودهای شدید، تزریق آمپول ویتامین D، پیش از مصرف خوراکی توصیه می شود و در کمبودهای حاشیه ای نیاز به تزریق نیست.


کاراندیش در خصوص نشانه های کمبود ویتامین D گفت: علامت ظاهری برای شناسایی آن وجود ندارد مگر در کمبودهای خیلی شدید یا خیلی طولانی که در کودکان به صورت بیماری راشیتیسم (پای پرانتزی) و به طور کلی پوکی استخوان بروز می کند.


این متخصص تغذیه خاطرنشان کرد: افراد بهتر است انجام آزمایش ها را در برنامه مراقبت های خود قراردهند و در صورت لزوم مصرف مکمل را طبق نظر پزشک انجام دهند.


خراسان شمالی 864 هزار نفر جمعیت دارد.برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.