کد خبر: ۶۷۳۴۷ | گروه سیاسی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۷

نامه نمایندگان به سران دو قوه درباره بازداشتی‌ها

 						نامه نمایندگان به سران دو قوه درباره بازداشتی‌ها 					,

 نامه تعدادي از نمايندگان به رئيس‌جمهوري و رئيس قوه قضائيه در رابطه با بازداشت‌شدگان اعتراضات اخير و موافقت با بازديد کميسيون قضائي از اوين؛ دو خبري هستند که ديروز در ارتباط با پيگيري مجلسي‌ها از وضعيت بازداشت‌شده‌هاي اعتراضات اخير، در راهروهاي مجلس به گوش رسيد.هرچند هنوز پاسخي به درخواست‌هاي ديگري که براي بازديد از اوين از سوي دو فراکسيون اميد و حقوق شهروندي داده شده بود، ارائه نشده،

به گزارش شرق، ولي روز گذشته «محمد کاظمي»، نايب‌رئيس کميسيون قضائي مجلس، از موافقت با بازديد اعضاي اين کميسيون از زندان اوين خبر داد. او به «ايسنا» گفته است «بر اساس روند جاري و درخواست کميسيون قضائي مجلس به‌عنوان کميسيون مرتبط با مسائل قضائي موافقت شده که برخي اعضاي کميسيون قضائي به‌زودي از زندان اوين بازديد کنند». او افزود: «قطعا در اين بازديد از محل بازداشت زندانيان جريانات اخير نيز بازديد خواهيم کرد و با متهمان نيز صحبت مي‌کنيم».

بازديد از اوين؛ امري لازم و ضروري
در‌همين‌حال «محمدجواد فتحي»، عضو کميسيون قضائي مجلس، هم در گفت‌وگو با «شرق» در مورد درخواست بازديد از زندان اوين از سوي اين کميسيون گفت: «با توجه به حوادث اخير فکر کرديم براي کشف حقيقت نسبت به شايعاتي که وجود دارد، بازديد از زندان اوين را تقاضا كنيم؛ اميدواريم که مسئولان قوه قضائيه شرايطي فراهم کنند که بازديد انجام شود». اين عضو فراکسيون اميد اين بازديد را امري لازم و ضروري مي‌داند: «فکر مي‌کنم براي اينکه شفافيتي در موضوع حاصل شود و اذهان عمومي نسبت به آنچه درباره بازداشتي‌ها وجود دارد، روشن و آگاه شوند، اين بازديد امري لازم و ضروري است. اتفاقا قوه قضائيه هم بايد استقبال کند». پيش از اين هم «محمدرضا عارف»، رئيس فراکسيون اميد، درباره درخواست بازديد نمايندگان از اوين، به «شرق» گفته بود که «توصيه ما اين است که بازديد سريع‌تر اتفاق بيفتد. شايد بهتر بود که زودتر از اينها انجام شود».

فتحي در پاسخ به اينکه آيا بازديد از بازداشتگاه‌هاي شهرهاي ديگر هم در برنامه کميسيون قرار دارد يا خیر، گفت: «اگر به‌عنوان نمونه وارد اينجا (اوين) شويم و ببينيم تخلفاتي وجود دارد، قطعا وارد بحث کلان در کشور هم خواهيم شد».

نامه به رؤساي ٢ قوه
درهمين‌حال «قاسم ميرزايي‌نکو»، عضو فراکسيون اميد، در گفت‌وگو با «شرق» از تنظيم و ارائه نامه‌اي به «حسن روحاني»، رئيس‌جمهوري و «آملي‌لاريجاني»، رئيس قوه قضائيه، خبر داد. به گفته او؛ اين نامه به امضاي ٥٠،٤٠ نفر از نمايندگان رسيده است؛ نماينده مردم دماوند در مجلس در اين رابطه گفت: «براي اينکه خيالمان راحت شود، نامه‌اي با امضاي ٥٠ ،٤٠ نماينده تنظيم کرديم و براي آقاي آملي‌لاريجاني و آقاي روحاني فرستاديم که از دانشجويان، به‌ويژه دختران کسي در بازداشت نماند». او افزود: «اگر مواردي هست، روش‌هاي مختلفي وجود دارد که مي‌توانند بعد از آزادکردنشان رسيدگي کنند. براي همين فکر کرديم که اين نامه بايد به دست قوه قضائيه هم برسد».

ميرزايي‌نکو ادامه داد: «ما در اين نامه خواستيم که به دانشجويان دختر و کلا بازداشت‌شدگان دختر رسيدگي ويژه شود؛ چراکه خوب نيست آنها در زندان بمانند. آزادشان کنند و با روش‌هاي ديگر مسائلشان را پيگيري کنند».

به گزارش «ايسنا»، به گفته «ميرزايي‌نکو»؛ در متن اين نامه که نسخه‌اي از آن به وزير دادگستري و معاون پارلماني رئيس‌جمهور تحويل شده، آمده است: «با توجه به آنکه حوادث تلخ و ناگوار اخير در کشور بيش از همه باعث نگراني دلسوزان و دغدغه‌داران شده و بر اساس گزارش‌هاي ارائه‌شده در جلسه غيرعلني روز هفدهم دي‌ماه امسال، اگر اين مسائل مورد تجزيه، تحليل و کالبدشکافي دقيق قرار نگيرد،‌ مصالح و منافع ملي کشور دچار ضرروزيان خواهد شد، به منظور جلوگيري از شدت‌يافتن ريشه‌هاي نارضايتي دستگيري‌هاي متعدد از سوي نيروهاي امنيتي، ‌اطلاعاتي و انتظامي، ضمن تشکر از زحمات همه عزيزان به نظر مي‌رسد تداوم نگهداري و طولاني‌شدن زمان بازداشت آنان به‌ويژه دانشجويان و علي‌الخصوص دانشجويان دختر بازداشتي مسائل و مشکلات متعددي را در پي خواهد داشت. براين‌اساس تقاضا داريم نسبت به رفع بازداشت دانشجويان دستور رسيدگي، اقدام و مساعدت عاجل را مبذول کنيد».

٣ دانش‌آموز آزاد شدند
ميرزايي‌نکو همچنين در ارتباط با آمار افرادي که همچنان در بازداشت هستند، به «شرق» گفت: «آمار دقيقي از افرادي که هنوز در بازداشت هستند، نداريم، ولي مي‌توان گفت که بيش از ٥٠ نفر هستند». او اين آمار را فقط براي تهران دانست و از آمار سراسري ابراز بي‌اطلاعي کرد. عضو فراکسيون اميد همچنين درباره وضعيت دانش‌آموزان بازداشتي گفت: «در مورد دانش‌آموزان هم گفته بودند که سه نفر همچنان بازداشت هستند؛ ولي اين سه نفر را هم گفتند که دوشنبه‌شب آزاد شدند».
او در ادامه بر ارائه گزارش شفاف از سوي مسئولان امر تأکيد دارد: «بايد يک نفر بيايد گزارش بدهد. قوه قضائيه بيايد رسما بگويد که اين تعداد بودند و براي اين تعداد مشکل هست که جرائمي دارند و براي مردم توضيح بدهند؛ بايد با مردم شفاف صحبت کنند».

هنوز جوابي داده نشده
ميرزايي‌نکو درباره پيگيري‌هاي نامه‌اي که از سوي برخي نمايندگان درباره دو نفر از فوت‌شدگان به علي لاريجاني نوشته شده بود، گفت: «در حال پيگيري است و هنوز جوابي داده نشده». در نامه ٤٠ نماينده مجلس خطاب به رئيس مجلس که روز يکشنبه منتشر شد، آمده: «چنانچه استحضار داريد دو نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخير، يکي به نام آقاي «سينا قنبري» در بازداشتگاه اوين و ديگري به نام آقاي «وحيد حيدري» در کلانتري شهرستان اراک فوت کرده‌اند. مسئولان ذي‌ربط علت فوت را خودکشي اعلام کرده‌اند، لکن بعضي از بستگان و شهود عيني اين ادعا را مورد ترديد قرار مي‌دهند، همچنين خبرهاي تأييدنشده‌اي حاکي از فوت تعداد بيشتري از بازداشت‌شدگان است. با توجه به مسئوليت مجلس شوراي اسلامي در پاسداري از حقوق ملت خواهشمند است دستور فرماييد هيئت مستقل جهت بررسي موضوع و تحقيق درباره علت فوت نامبردگان و قصور يا تقصير احتمالي مسئولان ذي‌ربط تشكيل شده و نتيجه به مجلس شوراي اسلامي گزارش شود».

حالا با اين اوصاف انتظار براي پاسخ به يک نامه، تبديل به انتظار براي پاسخ به دو نامه شد؛ البته از سوي رؤساي سه قوه.

موافقت با بازديد اعضاي کميسيون قضائي از زندان اوين
در همين حال محمد کاظم، نايب‌رئيس کميسيون قضائي و حقوقي مجلس، نيز از موافقت با بازديد اعضاي اين کميسيون از زندان اوين خبر داد.

او با اشاره به درخواست کميسيون قضائي و حقوقي مجلس براي بازديد از زندان اوين، گفته: «بر اساس روند جاري و پيرو درخواست کميسيون قضائي و حقوقي مجلس به‌عنوان کميسيون تخصصي مرتبط با مسائل قضائي، با بازديد برخي اعضاي اين کميسيون از زندان اوين موافقت به‌ عمل آمد. بر اين اساس، قرار است اعضاي کميسيون قضائي و حقوقي مجلس شوراي اسلامي در آينده نزديک از زندان اوين بازديد کنند».او همچنين تأکيد کرده: «بنا داريم در جريان اين بازديد، از محل بازداشت بازداشت‌شدگان در جريان اعتراض‌هاي اخير بازديد کرده و با متهمان و بازداشت‌شدگان صحبت کنيم».

آزادي ليلا حسين‌زاده
روز گذشته ليلا حسين‌زاده، دانشجوي انسان‌شناسي دانشگاه تهران، نيز با گذشت ٢٠ روز از بازداشت، از زندان اوين آزاد شد. برخي دوستان نزديک به او، دليل تأخير در آزادي ليلا حسين‌زاده را مسئله تأمين سند براي آزادي او عنوان کرده‌اند. او در نهايت با قرار کفالت آزاد شد.

در همين حال، مجيد سرسنگي، معاون فرهنگي دانشگاه تهران، از آزادي همه دانشجويان بازداشتي دانشگاه تهران خبر داده و به ايسنا گفته است: «دانشجويان نگران غيبت در امتحان نباشند».

معاون فرهنگي دانشگاه تهران با تأکيد بر اينکه ٣٩ دانشجوي بازداشتي تجمعات اخير اين دانشگاه آزاد شده‌اند، گفته: «از ٤١ دانشجوي بازداشتي اتفاقات اخير دانشگاه تهران، تا امروز ٣٩ دانشجو آزاد شده‌اند و در جلسه‌اي که امروز با سرپرست بازداشتگاه اوين داشتيم، پرونده دو دانشجوي در بازداشت نيز کامل شده و اين دانشجويان فردا آزاد خواهند شد».

او همچنين تأکيد کرده: «يکي از دلايلي که هنوز دو دانشجوي دانشگاه تهران در بازداشت هستند، اين است که خانواده‌هاي آنها به دلايلي نتوانستند برای گذاشتن وثيقه به تهران مراجعه کنند که البته اين مشکل رفع شده و دانشجويان فردا آزاد خواهند شد».برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.