کد خبر: ۶۷۴۰۳ | گروه اجتماعی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۸
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پروش خراسان شمالی:

امسال 23 دختر مقطع ابتدایی در بجنورد به علت ازدواج ترک تحصیل کردند

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: امسال 23 دانش آموز دختر در این استان در مقطع ابتدایی به علت ازدواج ترک تحصیل کردند که همگی از بجنورد بوده اند.
امسال 23 دختر مقطع ابتدایی در بجنورد به علت ازدواج ترک تحصیل کردند

به گزارش راه ساجده ،عصمت بدخشان پنجشنبه اظهار کرد: این دانش آموزان در روستاها و یا در حاشیه های شهر بجنورد ساکن بودند که در سن پایین ازدواج کرده اند.
وی با اشاره به اینکه امسال ازدواج دختران در سن پایین و در دوره ابتدایی بسیار زیاد شده است گفت: پارسال پنج نفر از دختران در دوره ابتدایی ازدواج کرده و از حضور در کلاس های درس بازماندند. 
بدخشان اظهار کرد: سال تحصیلی گذشته پنج دانش آموز دختر در مقطع ابتدایی در استان به علت ازدواج از تحصیل بازماندند. 

* 102 دانش آموز ابتدایی از تحصیل بازماندند 
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: در سال تحصیلی جاری، 102 نفر دانش آموز در دوره ابتدایی که در کلاس درس حاضر نشده اند.
وی خاطرنشان کرد: امسال 41 نفر دانش آموز در دوره ابتدایی به علت ممانعت والدین، هشت نفر به علت اشتغال به کار، 6 نفر مشکلات مالی و یک نفر به علت بیماری صعب العلاج ترک تحصیل کردند و باقی دانش آموزان هم به علت سایر موارد در کلاس های درس حاضر نشدند. 
بدخشان افزود: در ابتدای سال جاری، شمار دانش آموزان مقطع ابتدایی که در کلاس درس حاضر نشده بودند 514 نفر بود که البته برخی آمار همچون آمار فوت شدگان، مهاجران از آمار ما خارج شدند. 
وی گفت: از فرمانداری ها و بخشداری ها درخواست می شود نسبت به شناسایی دانش آموزان بازمانده از تحصیل همکاری داشته باشند و در حل مشکلات و موانع حضور دانش آموزان در کلاس های درس وارد عرصه شوند. 
به گفته معاون آموزش ابتدایی آموزش و پروش خراسان شمالی، امسال میزان پوشش تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی در استان 95 درصد و در سطح کشور حدود 100 درصد است.

* ازدواج 3 دختر زیر 10 سال در خراسان شمالی 
مدیرکل ثبت احوال خراسان شمالی نیز گفت: طی هشت ماه امسال فقط سه واقعه ازدواج زیر 10 سال در میان دختران ثبت شده است.
علی زاهدی نیا اظهارکرد: طی هشت ماهه امسال797 واقعه ازدواج در گروه سنی 10 تا 14 ساله به ثبت رسیده است.
زاهدی نیا، تعداد ازدواج های ثبت شده در میان دختران 11 ساله را 15 مورد، 12 ساله 40 مورد، 13 ساله 334 مورد و 14 ساله را 401 مورد عنوان کرد. 
اکنون نرخ ازدواج در خراسان شمالی 10 در هزار است و این استان در زمینه ازدواج رتبه نخست را در سطح کشور به خود اختصاص داده است.
کوروش بهادری مدیرکل ورزش و جوانان استان پیشتر اعلام کرده بود سال گذشته 6 ازدواج زیر 10 سال و یک هزار و 102 ازدواج بین 10تا 14سال ثبت شده است.
خراسان شمالی دارای قومیت های کرمانج، ترک، تات، ترکمن و اقلیت بلوچ است که در برخی از این قومیت ازدواج دختران در سنین پایین انجام می شود.
خراسان شمالی براساس سرشماری سال 1395، 863 هزار نفر جمعیت دارد. 
اکنون 163 هزار دانش آموز در 2 هزار آموزشگاه زیر نظر 14 هزار نفر فرهنگی تحصیل می کنند. 

 

انتهای پیام/ایرنابرچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.