کد خبر: ۶۷۴۲۷ | گروه هنری
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۰۴

طرز تهیه گندم برشته،(قورقا)، آجیل ترکمنی

قورقا از گندم و کنجد تشکیل شده و این دو را با هم مخلوط و در دیگ های معروف ترکمن یاهمان غازان تف داده و آن را به مصرف می رسانند .

به گزارش راه ساجده،  "قورقا" به معنای برشته کردن و تف دادن است، از دیرباز قورقا  نوعی آجیل ترکمنی به شمار مي رود . قورقا از گندم و کنجد تشکیل شده و این دو را با هم مخلوط و در دیگ های معروف ترکمن یاهمان غازان تف داده و آن را به مصرف می رسانند .


طرز تهیه :
مواد مورد نیاز
گندم
کنجد
و دیگه مخصوص یا گاها در خانه در قابلمه نیز پخته می شود
و مقداری هیزم جهت پخت آن در بیرون از خانه و در اجاق های محلی.

 

 

برای درست کردن قورقا ابتدا گندم و گنجد مورد نیاز که به اندازه یک کیلو و یا بیشتر تهیه می شود، بعد از تهیه ان و پاک کردن زیر دیگ یا غازان با هیزم روشن می شود و بعد از داغ شدن دیگ مقداری گندم را در دیگ می ریزند و هم می زنند و وقتی که رنگ گندم به رنگ قهوه ای تغییر شکل داد کنجد را به آن اضافه می کنند (دلیل اینکه کنجد دیر اضافه می شود نیز این است که کنجد ریز و پوست نازک است برای همین اگر همزمان با گندم به دیگه داغ ریخته شود می سوزد پس بهتر است کمی دیرتر کنجد اضافه شود ) و بعد از کمی تف دادن سر دیگ را میگیرند و در ظرفی میریزند سپس دوباره روی اجاق می گذارند و دوباره گندم و بعد از مدتی کنجد را به دیگ میریزند و دوباره تف میدهند و تا اخر به همین روال ادامه میدهند .
ترکمن از این اجیل ساده در فصل های سرد و شب نشینی ها استفاده می کنند .چ

 

انتهای پیام/ رحیمیبرچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.