کد خبر: ۶۷۴۹۵ | گروه گزارش
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
گزارشی از حضور گرم حیوانات خانگی در خانواده ها؛

وقتی " حیوانات خانگی " عضو خانواده می شوند

ورود نادانسته فرهنگ غرب گرایانه نگهداری از حیوانات خانگی به زندگی های ایرانیان بیشتر قشر جوان رخنه و تغییراتی نافهموم ایجاد کرده است.

به گزارش راه ساجده، چند وقتی می شود که در کلان شهرها بخصوص افراد مشهور هنری در تصاویری که از خود منتشر می کنند حضور حیوان های خانگی خود نمایی می کند، اما امروز این حضور به شهر های کوچک هم رسیده است و گاها در این حرکات نادانسته و تقلید گرایانه پیشی می گیرند.

شاید بارها شده که دیده باشید، پشت چراغ قرمز، پنجره خودرو تا نیمه پایین است و حیوانی سرش را از پنجره بیرون آورده و به سرعت هرچه تمام‌تر بیرون را به نظاره نشسته است، حق هم دارد، این فرصت نایاب و نادری برایش محسوب می‌شود، اما صاحب او که گاها هزینه های گزافی برای خرید او کرده است با کلی به قول خودشان کلاس گذاشتن بعد از سبز شدن چراغ به حرکتش ادامه می دهد.

 

 

ورود نادانسته فرهنگ غرب گرایانه نگهداری از حیوانات خانگی به زندگی های ایرانیان بیشتر قشر جوان رخنه و تغییراتی نافهموم ایجاد کرده است. گاهی اوقات دیده می شود که حضور یک حیوان خانگی در منزل و جانمایی او در حد فرزند آن ها را از تولد فرزند باز می دارد...

 

سودابه 25 ساله که به تازگی یک قلاده سگ را خریداری کرده است می گوید: من و همسرم 3 سال است که ازدواج کرده ایم و چون همسرم شدیدا مشغول کارهای بیرون است من برای اینکه حوصله ام سر نرود ترجیح دادم علاوه بر حضور در کلاس های مختلف حیوان خانگی داشته باشم تا به او برسم و حوصله ام سر نرود او را به دامپزشکی می برم، با هم به خرید می رویم و خیلی راضی هستم.

او در جواب به این سوال که چرا سعی نکردید این تنهایی را با تولد فرزند جبران کنید گفت: من خودم برای خانواده ام چکار کرده ام که فرزند من برایم داشته باشد، از کودک خوشم نمی آید.

 

 

تولد رکس را مسخره کردند

آیدا که عکس تولدی که برای حیوان خانگی اش گرفته بود و در صفحه مجازی منتشر کرده بود گفت: با حضور رکس زندگی برای من و همسرم رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است، برای تدارک تولدش کلی تدارک دیدیم و مهمان دعوت کردیم، تعدادی از مهمان ها با مسخره کردن این که مگر برای سگ هم تولد می گیرند به این جشن نیامدند و تنها عده ی معدودی آمدند.

او نظرش را درباره تولد نوزاد گفت: او هم شیرین است و من اگر روزی بخواهم مادر شوم قطعا رکس را هم در خانه حفظ می کنم، حضورش در خانه باعث آرامش من می شود.

 

بازیگران الگوی من هستند

اما فائزه دختر 19 ساله ای که به همراه سگ کوچکی که در بغل داشت در یکی از پاساژ ها قدم می زد با هم همکلام شدیم گفت: این کار را دوست دارم، کلاس دارد، خیلی از بازیگران و آدم های مشهور هم همین کار را می کنند من هم آن ها را دوست دارم و می خواهم آنها را الگوی خود قرار دهم.


در ادامه ضحی بناییان، کارشناس ارشد مشاوره در رابطه با این موضوع خاطر نشان کرد:  علاقه انسان به نگهداری از حیوانات خانگی از کجا می آید ؟؟ احتمالا از دید برخی افراد در خاورمیانه و شرق آسیا، نگهداشتن حیوان خانگی یک سنت مدرن است و آن را دلیل جدا افتادگی مردم از یکدیگر در دوران صنعتی شدن می دانند.

وی گفت: اما واقعیت این است که انسان های باستان نیز به نگهداری از حیوانات خانگی تمایل داشتند. انسان ها از حدود 15000سال پیش به نگهداری حیوانات خانگی رو آوردند.

بنائیان بیان داشت: از آنجا که انسان موجود اجتماعی است به ایجاد رابطه با دیگر موجودات زنده علاقه دارد و این علاقه سبب می شود،  تا حیوانات به خواست انسان ها و در طی قرن ها به محل زندگی آن ها راه  پیدا کنند.

 

 

حس والد بودن بدون قید و شرط

وی دلیل دیگر نگهداری از حیوانات را  تجربه ی حس والد بودند در انسانها دانست و گفت: نگهداری از حیوانات خانگی سبب می شود تا انسان بتواند احساس والد بودن خود را بدون قید و شرط به موجود زنده دیگری نشان دهد، رفتاری که سبب بروز احساس رضایت و قدرت می شود.

بنائیان چشم و هم چشمی و اسباب فخر و مباهات برای سرپوش مشکلات و محرومیت های شخصی را یکی دیگر از عوامل هم زیستی حیوانات خانگی با انسان دانست.

وی ادامه داد: تنهایی یکی دیگر از عوامل نگهداری از حیوانات خانگی است که  افراد از ارتباطات خود با انسان ها سودی ندیده و ترجیح می دهند با حیوانات باشند.

  در بعضی مواقع نگهداری از حیوان نشان از بیماری ناشی از اختلال هویت جنسی و رفتار جنسی به نام زوفیلاست، بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی از میان حدود 1700عامل بیماری زا  832عامل از طریق حیوانات به انسان منتقل می شود.

 

با این تفاسیر می‌توان گفت، نگهداری از حیوانات در خانه نه نفع حیوان است و نه خانواده‌ها.

 

انتهای پیام/ رحمانی

 برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.