کد خبر: ۶۷۵۳۱ | گروه سلامت
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۵

ضرورت تشخيص و درمان کم کاری مادرزادي تیروئید در روز سوم تا پنجم تولد

کم کاری مادرزادی تیروئید شایعترین علت قابل پیشگیری عقب ماندگی ذهنی نوزدان است.
 ضرورت تشخيص و درمان کم کاری مادرزادي تیروئید در روز سوم تا پنجم تولد

به گزارش گروه دریافت خبر راه ساجده، مسئول بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت بجنورد اظهار داشت: در زمانی که عقب ماندگی ظاهر می شود درمان بی فایده است امّا در موقع تولّد به راحتی با یک آزمایش ساده در روز سوّم تا پنجم بعد از تولّد اين مشكل قابل شناسایی می باشد و با درمان سریع می توان از بروز این معضل پیشگیری نمود و هرگونه تاخیر در درمان آن از ضریب هوشی و سلامتی نوزادان خواهد کاست.

"ستار ساعدی" تصریح كرد :هرگاه بدلیلی غده تیروئید نوزاد قادر به تولید هورمون تیروکسین به اندازه کافی نباشد یا اين هورمون در بدن بدرستی فعالیّت نکند کم کاری تیروئید اتفاق می افتد.

به گفته وی با انجام یک آزمایش ساده در فاصله روزهای ۳ تا ۵ بعد از تولّد میتوان به وجود کم کاری مادرزادی تیروئید پی برد.

وی افزود: هورمون تیروئید یکی از هورمونهای مهم در رشد و تکامل نوزاد می باشد و کمبود این هورمون عوارضی مانند عقب ماندگی ذهنی ،کوتاهی قد ،ناشنوایی ،لالی  و بعضی از بیماریهای مغزی و عصبی را بدنبال دارد.

وی تاکید کرد: این آزمایش با گرفتن چند قطره خون از پاشنه پای نوزاد انجام می شود و این نمونه گیری ساده، بی خطر و به حدی کم درد است که گاه حتی نوزاد از خواب بیدار نمی شود و نتیجه آزمایش ۴۸ ساعت بعد مشخص شده و در صورت وجود کم کاری مادرزادی تیروئید در نوزاد بلافاصله اقدامّات درمانی شروع میشود.برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.