کد خبر: ۶۷۵۹۹ | گروه بانوان خراسان شمالی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان رازوجرگلان :

کلاه کرکی و البسه محلی قوم ترکمن جرگلان نشان ملی دریافت کردند

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان رازوجرگلان گفت: 2 اثردیگرصنایع دستی شهرستان رازوجرگلان موفق به دریافت نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی شدند.
کلاه کرکی و البسه محلی قوم ترکمن جرگلان نشان ملی دریافت کردند

به گزارش راه ساجده، قاسم بهادری مسئول نمایندگی میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان رازوجرگلان با اعلام این خبر گفت : پس از انجام مراحل کارشناسی اولیه در مرکز استان و ارسال آثار شاخص صنایع دستی استان  جهت داوری نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی، تعداد هشت  اثر صنایع دستی استان موفق به کسب نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی شدند که از این تعداد 2 اثر از شهرستان رازوجرگلان بودند. 


بهادری آثار انتخاب شده شهرستان را دررشته های کلاه کرکی( با هنرمندی آقای علی محمدی از روستای راستقان) و البسه محلی (با هنرمندی خانم فاطمه استاد از روستای یکه سعود) عنوان کرد و اظهار داشت از میان آثار انتخاب شده استان، کلاه کرکی ارائه شده توسط آقای محمدی حائز بالاترین امتیاز گردید. 


وی افزود: مرغوبیت و استفاده از مواد اولیه مرغوب درحد استاندارد، اصالت (که نشانگر هویت، فرهنگ و ارزش‌های سنتی هر منطقه است) ، زیبایی‌شناسی سنتی، نوآوری در طراحی و تولید، قابلیت عرضه در بازار و کاربردی بودن محصولات از جمله معیارهای دریافت نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی به شمار می‌رود.  


و ی در خصوص ویژگیهای دریافت این نشان گفت: آثار صنعتگران برگزیده درداوری بین المللی یونسکو شرکت داده خواهند شد و درصورت دریافت مهر اصالت یونسکو از امکاناتی نظیر: حضور در وب سایت یونسکو، بازاریابی و فروش الکترونیکی اقلام تولیدی صنعتگران نمونه جهان، اولویت در حمایت از این اقلام جهت ثبت در سازمان مالکیت‌های معنوی،  اولویت برای شرکت در نمایشگاه‌های تجاری که به منظور نمایش و فروش این آثار برگزار می‌شود، اولویت برای حضور در نمایشگاه‌های داخلی و  بین المللی، معرفی و تبلیغ آثار صنعتگران در بروشورها، کتاب‌ها، بهره مند خواهند شد.


بهادری درپایان ابراز داشت با دریافت این دو نشان تعداد نشان های ملی شهرستان رازوجرگلان به تعداد 5 نشان ملی افزایش یافت که نشان از اهمیت هنرهای سنتی و صنایع دستی شهرستان دارد.

 

انتهای پیام/ رحیمی برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.