کد خبر: ۶۸۴۰۶ | گروه بانوان خراسان شمالی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۰۷

راهیابی دو روستای خراسان شمالی در رقابت مرحله نهایی جشنواره روستاهای دوستدار کتاب

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی از راهیابی طرح های دو روستای خراسان شمالی در رقابت مرحله نهایی جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب خبر داد.
راهیابی دو روستای خراسان شمالی در رقابت مرحله نهایی جشنواره روستاهای دوستدار کتاب

به گزارش گروه دریافت خبر راه ساجده،  هاشم شیرازیان، مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی  با اعلام این خبر گفت: مدیران کانون های فرهنگی و هنری 37 روستا با 146 طرح در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در چهارمین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب شرکت کردند.

 

وی با بیان اینکه طرح های ارسالی به دبیرخانه جشنواره با تأکید دهیاری، شورای اسلامی روستا و مدیر کتابخانه و کانون فرهنگی و هنری مسجد ارسال شده است، افزود: روستاهای بجنورد با 61 طرح بیشترین میزان مشارکت را داشته اند.

 

شیرازیان افزود: از روستاهای شهرستان اسفراین 30 طرح، مانه و سملقان 24 طرح، جاجرم و شیروان به تفکیک 13 طرح، فاروج چهار طرح و راز یک طرح به دبیرخانه چهارمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ارسال شده است.

 

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی با بیان اینکه در دبیرخانه این جشنواره پرونده بیش از هزارو 300 روستا مورد بررسی قرار گرفت و از میان آن‌ها طی چندین مرحله داوری، 70 روستا مورد ارزیابی تخصصی قرار گرفتند، اظهارداشت: در این بین اسامی روستاهای اسفیدان، کرف، بزنج، بند یغمور و ارکان از توابع خراسان شمالی هم به چشم می خورد.

 

وی بیان کرد: کانون فرهنگی و هنری شهدای اسفیدان با 9 طرح، کانون چهارده معصوم روستای کرف با چهار طرح، کانون معراج السعاده روستای بزنج با 20 طرح، کانون صافات روستای بند یغمور با پنج طرح و کانون شهدای ارکان با 10 طرح در رقابت میان 70 روستای کشور حضور داشتند.

 

وی با بیان اینکه پس از این مرحله 40 روستا از 18 استان به مرحله نیمه نهایی داوری راه یافتند، اسامی کانون های روستایی خراسان شمالی راه یافته به این مرحله را کانون فرهنگی و هنری شهدای اسفیدان با مدیریت صادق قربانی و کانون معراج السعاده روستای بزنج با مدیریت هاجر قادری اعلام کرد و افزود: خراسان شمالی جزو 18 استان راه یافته به این مرحله است.

 

شیرازیان در اعلام اسامی دیگر روستاهای راه یافته به مرحله نیمه نهایی به معرفی روستاهای سن‌سن، استرک و حسنارود از استان اصفهان؛ دریان از آذربایجان شرقی و روستای ناچیت از آذربایجان غربی؛ روستاهای محمّد صالحی، زیارت ساحلی و گورک سادات از استان بوشهر؛ روستای هفت جوی از استان تهران، اسفندیار و چهارفرسخ از استان خراسان جنوبی؛ روستاهای فدافن، حصار زبرخان، عشایری کلات، ماروسک و بشرآباد از خراسان رضوی؛ روستاهای باصدی، مربچه و بجک از استان خوزستان؛ روستاهای مؤمن‌ آباد، لاسجرد و فریومد از استان سمنان؛ روستاهای امامزاده بزم، فیشور و علویه از استان فارس؛ روستای فارسجین از استان قزوین؛ روستاهای سرا و آرندان از استان کردستان؛ روستای دهنو لوداب از استان کهکیلویه و بویر احمد؛ روستاهای قادیکلای بزرگ،عربخیل، گلبستان و کردخیل از استان مازندران؛ روستاهای حسین‌آباد کارخانه قند، شهرک سلگی و زاغه از استان همدان و روستاهای شرف‌آباد و اسلامیه از استان یزد پرداخت و گفت: این روستاها 40 روستایی هستند که به مرحله نیمه نهایی چهارمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب راه یافته اند.

 

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی همچنین درباره این جشنواره گفت: «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب» برنامه‌ای است که هر سال با محوریت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری مجموعه‌ای از دستگاه‌های دولتی و غیردولتی اجرا می‌شود که بر این اساس هر سال 10 روستا یا آبادی عشایری به عنوان روستاها و عشایر دوستدار کتاب معرفی می‌شوند.

 

وی افزود: برای شرکت در این جشنواره، روستاها باید ضمن معرفی ویژگی‌های خاص فرهنگی و اجتماعی روستا، مجموعه فعالیت‌ها، طرح‌ها و برنامه‌های اجرایی خود را برای تقویت زیرساخت‌های کتاب‌خوانی و ترویج عمومی کتاب در روستا معرفی کنند.

 

شیرازیان، هدف این جشنواره را حمایت از اقدام‌های انجام‌شده در روستاها و پشتیبانی از پیشنهادهای ابتکاری در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی در روستاها و معرفی فعالیت‌های فرهنگی و ترویجی مرتبط با کتاب‌خوانی که با مشارکت مردم و دستگاه‌های فعال در روستا انجام شده یا اجرای آن برای سال آینده پیش‌بینی شده معرفی کرد و اظهارداشت: تلاش برای تأمین بودجه‌های لازم برای گسترش فعالیت‌های مربوط به کتاب و کتاب‌خوانی در روستاها و توجه دادن مردم و نهادهای روستایی به اهمیت کتاب و فرهنگی‌تر شدن فضای روستاها و نیز پر کردن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان روستایی با کتاب از دیگر اهداف این جشنواره است.

 

لازم به ذکر است؛ از برگزیدگان چهارمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب همزمان با انتخاب چهارمین پایتخت کتاب ایران هشتم اسفندماه سال جاری طی مراسمی که با حضور رئیس جمهور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر مسئولان اجرایی در تهران برگزار می شود، تقدیر به عمل خواهد آمد.

 

گفتنی است؛ دو روستای قلعه خان از توابع مانه و سملقان و طبر از توابع جاجرم در نخستین دوره جشنواره دوستدار کتاب جزو ۲۰ روستای راه یافته به مرحله نیمه نهایی، در دومین دوره جشنواره، روستای قلعه خان جزو ۱۰ روستای برتر و در سومین دوره این جشنواره روستای طبر به عنوان یکی از ۱۰ روستای برتر این دوره از جشنواره معرفی شدند.

پایان/برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.