کد خبر: ۶۸۵۰۳ | گروه سلامت
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۰۹

ترکیب جوهر نمک و مواد سفیدکننده در هنگام شستشو بسیار سمی و خطرناک است

در هنگام شسشو از ترکیب مواد شیمیایی با هم مانند جوهرنمک و مواد سفید کننده و لکه بر خودداری کنید زيرا بخارات و گازهای ناشی از این ترکیب بسیار سمی و كشنده است.
 ترکیب جوهر نمک و مواد سفیدکننده در هنگام شستشو بسیار سمی و خطرناک است

به گروه دریافت خبر راه ساجده، معاون غذا و داروی دانشگاه با تاکید بر نحوه مصرف درست از شوينده ها به منظور پیشگیری از مسمومیت در آستانه سال نو و بهنگام خانه تكاني بیان کرد : به منظور نظافت و شستشوی خانه باید توجه داشت که استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی می تواند خطرهای جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

 

دکتر « علی یوسفی » با اشاره به اینکه مواد شوینده شیمیایی بر روی زنان باردار ، افراد مسن و کودکان بیشتر آسیب رسان است ، تصریح کرد : آسیب های بهداشتی هنگام استفاده از مواد شوینده ممکن است در کوتاه مدت اثر چندانی نداشته باشد اما در بلند مدت مشکلات ریوی و پوستی ، عوارض چشمی و آلرژی هاي مختلف تا سرطان را به همراه دارد.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه ترکیب مواد شوینده یا پاک کننده ها با مواد سفید کننده خطرناک است ، افزود : از فعل و انفعالات شیمیایی ترکیب این مواد گاز کلر آزاد مي شود که با رطوبت مخاط دهان اسید کلریدریک ایجاده کرده و بسیار قوی و سوزاننده است و استنشاق آن بخصوص در فضاهای کوچک علائم شدید تنفسی ایجاد می کند.

 

وی در ادامه تصریح کرد : بدترین شکل استفاده از مواد پاک کننده آن است که با آب گرم مخلوط شوند و یا از آنها در محیط های بسته ای که بخار آب وجود دارد استفاده کنند.

 

دکتر « یوسفی » یادآور شد : در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده های شوینده و پاک کننده پنجره هارا باز بگذاريد تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد و به توصیه های ایمنی روی برچسب مواد نیز توجه نمایید.

 

به گفته وی بايد محصولات شیمایی ، شوینده ها ، نفت ، بنزین و داروها ،مخصوصا شربت های ترک اعتیاد متادون در ظروف اصلي آن نگهداری شود و در صورتی که کودک مایع غیرخوراکی را بلعید سريع با مرکز اورژانس 115 و یا مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم 190 تماس بگیرید.

 

انتهای خبر/ربرچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.