کد خبر: ۷۰۴۸۶ | گروه سیاسی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۲/۱۳

بیماری‌ای که دو سال دیگر در ایران حذف می‌شود

معاون وزارت بهداشت اعلام کرد: بر اساس برآوردهای سازمان بهداشت جهانی پیش بینی می‌شود در منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت (امرو ) ایران تا سال ۲۰۲۰ می‌تواند به مرحله حذف مالاریا برسد.
 بیماری‌ای که دو سال دیگر در ایران حذف می‌شود ,

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، علیرضا رئیسی اظهار داشت: تنها کشور منطقه که پیش بینی می‌شود تا سال 2020 بیش از 40 درصد کاهش موارد مالاریا داشته باشد، ایران است.

 وی اظهار داشت: در سال 2000 بالغ بر 10 کشور در این منطقه عاری از مالاریا بودند. در سال 2016 نیز 14 کشور موفق به حذف مالاریا شدند.

رییسی افزود: ایران تنها کشوری در دنیاست که تعداد مالاریا در آن نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

وی با اشاره به همجواری ایران با کشورهای مالاریا خیز دنیا مثل افغانستان و پاکستان، اظهار داشت: این همسایگی موجب انتقال مالاریا به ایران می شود.

 معاون بهداشت تصریح کرد: برخی کشورها مثل امارات که گواهینامه حذف مالاریا هم دریافت کرده اند در سال 2016 بالغ بر 3849 مورد مالاریای وارده داشتند.

وی با اشاره به اینکه شاخص مالاریای وارده را نباید به حساب شکست برنامه حذف در نظر گرفت، گفت: در ایران از سال 2008 تا 2016 موارد انتقال محلی کاهش ولی موارد وارده افزایش نشان می دهد.

معاون بهداشت افزود: سال 96 تعداد 891 مورد مالاریا گزارش شده است که 68 مورد بومی بوده و 4 مورد مالاریای فالسیپاروم کشف و درمان کامل شده اند.

به گزارش وزارت بهداشت- رییسی تصریح کرد: این ارقام پیشرفت چشمگیر ایران در پیشگیری  را نسبت به دو دهه پیش که موارد ابتلا در کشور تا 14 هزار مورد هم می رسید، نشان می دهد.

وی ادامه داد: ایران در آستانه حذف مالاریاست و اگر موارد وارده از افغانستان و پاکستان نبود، تاکنون به این مرحله رسیده بودیم.

معاون بهداشت در خصوص چالش های موجود نیز اظهار داشت: ترددهای مرزی کنترل نشده در مرزهای طولانی جنوب شرق کشور، کاهش و در برخی موارد توقف کامل اختصاص منابع مورد نیاز برنامه و  حذف اولویت برنامه حذف مالاریا در برخی استان ها، مهم ترین چالش ها هستند.

رییسی گفت: سازمان بهداشت جهانی اگر می خواهد کمکی در خصوص این بیماری به ایران داشته باشد باید به کمک کشورهای همسایه ما بپردازد زیرا استان بلوچستان پاکستان در همسایگی ما، بیشترین موارد ابتلا به مالاریا را در دنیا دارد.

وی در پایان، راه اندازی سامانه ثبت داده های 10 سال مالاریا به تفکیک کانونهای آن در کشور و ایجاد 16 پست تشخیصی و درمانی مالاریا در نقاط صفر مرزی با پاکستان و اجرای برنامه حذف در جنوب و جنوب شرق ایران را برخی اقدامات مهم دیگر در راستای حذف مالاریا در کشور عنوان کرد.

انتهای پیام/برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.