کد خبر: ۷۰۹۳۳ | گروه سیاسی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
لؤی توفیق حسن

ایالات متحده آمریکا و رونمایی از آخرین کارت‌ها علیه مقاومت در منطقه

سقوط بسیاری از مواضع استراتژیک نیروهای سوری به دست تروریستها و همچنین دخالت های مستقیم و غیرمستقیم نظامی آمریکا، غرب و رژیم صهیونیستی هم موجب ناامیدی محور مقاومت از غلبه بر دشمنان داخلی و خارجی خود نشد.
ایالات متحده آمریکا و رونمایی از آخرین کارت‌ها علیه مقاومت در منطقه,

امروز دیگر جای کوچکترین شکی نیست که محور سه جانبه «مسکو، تهران و دمشق» به سمت حل و فصل بحران سوریه و پایان دادن درگیری ها در این کشور به نفع خود گام بر می دارند. این مثلث یاد شده پس از عبور از سخت ترین و طاقت فرساترین مراحل جنگ، اکنون در مسیر غلبه نهایی بر تروریسم و حامیان خارجی آنها قرار گرفته اند. در طول تمامی این سالها، سقوط بسیاری از مواضع استراتژیک نیروهای سوری به دست تروریستها و همچنین دخالت های مستقیم و غیرمستقیم نظامی آمریکا، غرب و رژیم صهیونیستی هم موجب ناامیدی محور مقاومت از غلبه بر دشمنان داخلی و خارجی خود نشد.

«لیلة الصواریخ» چگونه خلق شد؟

در ماه آوریل گذشته بود که رژیم صهیونیستی حسب عادت چند ساله خود خاک سوریه را به عنوان یک کشور دارای حاکمیت ملی مستقل هدف حمله نظامی قرار داد. پس از آن بود که شاهد تجاوز نظامی سه جانبه از سوی ایالات متحده آمریکا و متحدانش یعنی انگلیس و فرانسه به سوریه بودیم. با این حال، هیچیک از این تجاوزهای نظامی نتوانست به اهداف خود در ضربه زدن به دولت قانونی سوریه به ریاست بشار اسد و همچنین فراهم آوردن زمینه تجزیه این کشور، جامه عمل بپوشاند. درست برعکس؛ تحولات سوریه به سمتی سوق پیدا کرده است که نیروهای ارتش این کشور ابتکار عمل را در عرصه میدانی به دست گرفته و متحدانش نیز بر اوضاع مسلط شده اند. همین قدرت بالا بود که «لیلة الصواریخ» را خلق کرد و موجب شد تا نیروهای سوری با شلیک دهها موشک مواضع استراتژیک رژیم صهیونیستی در جولان اشغالی را هدف قرار دهند تا بدین سان به برخی از تجاوزهای نظامی اخیر صهیونیستها پاسخ داده باشند.

از «دفاع» تا «هجوم» بازدارنده

از زمان رقم خوردن «لیلة الصواریخ» یعنی همان شبی که طی آن دهها موشک مقاومت بر سَر نظامیان صهیونیست در بلندی های جولان اشغالی فرود آمد، معادلات جدیدی در عرصه میدانی سوریه ایجاد شده است. این برای اولین بار طی 44 سال گذشته است که سوریه به صورت مستقیم از طریق اتخاذ راهکار نظامی پاسخ به تجاوزهای سریال دشمن متجاوز را می دهد. هرچند که صهیونیستها تاکنون بسیار تلاش کرده اند تا اوضاع را عادی جلوه داده و اینگونه وانمود کنند که همچنان از اعتماد به نفس برخوردار هستند اما حقیقت آن است که از تسلیم در برابر «قاعده بازی» جدید در سوریه هراس دارند. قاعده بازی در سوریه تغییر کرده است و از «دفاع» در برابر تجاوزهای نظامی به «هجوم» بازدارنده دربرابر این تجاوزها مبدّل گشته است. این همان مسأله ای است که نگرانی مقامات رژیم صهیونیستی را به صورت گسترده افزایش داده است.

همین تغییر در قواعد بازی در عرصه میدانی سوریه است که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی را راهی روسیه کرد تا با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری این کشور درخصوص تحولات سوریه رایزنی کند. نتانیاهو در جریان سفرش به روسیه و همچنین رایزنی های سیاسی‌اش با رئیس جمهوری این کشور بسیار تلاش کرد تا مسکو را نسبت به نگرانی های استراتژیک تل آویو از تحولات سوریه آگاه سازد. پس از این سفر، «رونان بیرگمان» یکی از مشهورترین روزنامه‌نگاران در اسرائیل با انتشار مطلبی اینگونه نوشت که دوران حکمرانی آمریکا در منطقه پایان یافته و اکنون این روسیه است بیش از آمریکا در منطقه تأثیرگذار است.

لذا صهیونیستها نیز خود براین باور هستند که آمریکا دیگر کارتی برای برای تقویت بازیگری صهیونیستها در منطقه و به ویژه سوریه ندارد و تنها کارت باقی مانده‌اش بهره برداری از رژیم صهیونیستی برای تضعیف محور مقاومت و ایران در منطقه است و نه نابودی این محور. علت اصلی این مسأله هم آن است که شکست اسرائیلی ها در سوریه برای واشنگتن مسجل شده است.

گزینه تحریم؛ آخرین حربه

پس از سلسله شکست های پی در پی که از سوی محور مقاومت به رژیم صهیونیستی در منطقه تحمیل شد، امروز شاهد آن هستیم که متحد اصلی صهیونیستها یعنی ایالات متحده آمریکا تحریمهای مختلفی را علیه حزب الله و فرماندهان و رهبران آن اعمال کرده است. آمریکایی ها خوب می دانند که رهبران و اعضای ارشد حزب الله لبنان فعالیت های مالی و شخصی گسترده ای در بانک های بین المللی ندارند و اگر هم داشته باشند. آنها آنقدر هم احمق نیستند که از چنین مسأله‌ای اطلاع نداشته باشند. بنابراین، علت اصلی اینکه آمریکایی ها به تحریم مالی و بانکی سران ارشد حزب الله روی آورده اند این است که این گزینه یعنی گزینه تحریم آخرین راهی است که می‌توانند برای مقابله با مقاومت، بپیمایند.

این دست از اقدامات علیه حزب الله تنها اقدامات نمایشی و تحریک کننده است تا از این طریق جریانِ غربگرای لبنانیِ مقابلِ حزب الله (المستقبل) در داخل لبنان به این نتیجه برسد که این گروه (حزب الله) به دلیل وجود تحریم های گسترده علیه آن، نباید در تشکیل دولت مشارکت داده شود. آمریکایی ها و به تبع آنها سعودیها این حربه را با هدف باج خواهی از حزب الله لبنان پیاده کرده اند. آنها از این مسأله غافل هستند که چنین اقدامی نه تنها به حزب الله آسیب وارد نمی کند، بلکه ضربه اصلی را به جریان سیاسیِ متحدِ آنها در داخل لبنان (المستقبل) وارد می آورد که توسط قدرت های بیگانه مورد حمایت قرار گرفته است. پر واضح است که مقاومت امروز از ابزارهای متعدد و متنوعی برای مقابله با اقدامات تحریک کننده آمریکایی ها جهت ممانعت از حضور گسترده آن در دولت آینده، برخوردار است.

اعمال فشار بر ایران

کسی که ادعای آمریکایی ها مبنی بر اینکه وجود خلل در توافق هسته ای موجب عقب نشینی آنها از این توافق شده را باور می کند سخت در اشتباه است. هدف اصلی آمریکایی ها از خروج از این توافق اعمال فشار بر جمهوری اسلامی ایران برای تغییر در سیاست های منطقه ای و تحت فشار قرار دادن تهران برای خروج از سوریه است. خروج از توافق هسته ای نیز یکی از آخرین کارتهای آمریکا برای بازیگری در منطقه و تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود. آمریکایی ها غیر از این اقدام عملا کار دیگری نمی توانستند انجام دهند. پس از آنکه تمامی فشارهای نظامی آمریکایی ها در سوریه برای خارج کردن ایران از این کشور به شکست انجامید، آنها روی به خروج از توافق هسته ای و بازگرداندن تحریم های اقتصادی گسترده علیه تهران آوردند. لذا می‌بایست که اینطور نتیجه گرفت که ایالات متحده آمریکا درحال حاضر به استفاده و بهره برداری از آخرین کارتهای در نزد خود برای فشار بر جمهوری اسلامی ایران، سوریه و حزب الله در منطقه متوسل شده است.

نویسنده؛ لؤی توفیق حسن

منبع: پایگاه لبنانی «العهد»

مترجم: اکرم آزادی مهرگانی

انتهای متن/برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.