کد خبر: ۷۰۹۶۵ | گروه یادداشت
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۳/۰۶

راهکارهای کاهش استرس امتحان

در بیشتر نظام های آموزشی معمولا برای فراگیران امتحان به عمل می آید و در نهایت میزان دستیابی به هدف، با نتیجه امتحان سنجیده می شود و معمولا نمره ی امتحان ملاک ارزیابی قرار می گیرد.به همین دلیل صرف نظر از نوع آزمون، امتحان همیشه یک منبع بالقوه برای استرس و اضطراب در دانش آموزان است.
راهکارهای کاهش استرس امتحان

به گزارش راه ساجده، به همین منظور لازم است والدین، مربیان و خود دانش آموزان مواردی را رعایت کنند تا کمترین آسیب و بیشترین سودمندی در این ایام نصیب فرزندان شان شود.

متغییرهای تاثیر گذار در حوزه والدین موارد ذیل است:

1. انتظارات والدین:  پژوهش ها نشان داده بین انتظارات والدین و اضطراب دانش آموزان رابطه وجود دارد. والدین که انتظارات بیش از حد از فرزندان خود دارند و والدین کمال گرا که همه چیز را در حد عالی انتظار دارند فرزندان مضطربی دارند.

والدین باید توجه داشته باشند که استعداد دانش آموزان در حوزه های مختلف متفاوت است.

دانش اموزان استعداد های بالایی دارند، باید انتظار والدین متناسب با استعداد و علایق فرزندان شکل بگیرد.

2. رفتارهای والدین در ایام امتحانات: دانش آموزان برای اینکه بتوانند حداکثر کارایی را نشان دهند، نیازمند محیطی امن و ساکت هستند و والدین می بایست در این ایام از رفت و آمد های غیرضروری بکاهند و محیطی امن و ساکت را برای درس خواندن فرزندانشان محیا کنند.

3. تاکید بیش از حد بر نتیجه امتحان و گره زدن اعتماد به نفس فرزندان با نتیجه امتحان: برخی از والدین عزت نفس فرزند خود را به نتیجه گره می زنند و طوری وانمود می کنند که اگر فرزندشان در آزمون عملکرد مورد انتظار نداشته باشد افکار انسان خوبی نیست. دوست داشتن فرزندان باید بی قید و شرط باشد و ربطی به عملکرد تحصیل آن ها نداشته باشد و می بایست فرزندان اطمینان دهیم که در هر صورت دوستشان داریم بنابراین والدین می بایست از تحقیر، تهدید، تنبیه و مقایسه فرزندان خود دست بردارند و مدام ان ها را تایید، تحسین و تقویت نمایند.

4. توجه به تغذیه و خواب دانش آموزان:  تغذیه مناسب در ایام امتحانات یکی از عوامل موثر در کسب نتایج مطلوب می باشد. تغذیه دانش آموزان در این ایام باید سرشار از مواد مغذی از جمله آهن، امگا 3، آنتی اکسیدان ها باشد مواد غذایی مثل مغز بادام، گردو، سبزیجات پهن برگ، گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ، عسل، خرماو لبنیات به ویژه شیر می تواند مفید باشد.

خواب کافی نیز می تواند عملکرد تحصیل دانش آموزان تاثیر گذار باشد دانش آموزانی که بین 6 تا 8 ساعت خواب در طول شبانه روز داشته باشند.

خود دانش آموزان هم می توانند با رعایت نکات زیر عملکرد مطلوبی داشته باشند:

1. آمادگی برای امتحان، امتحان را به عقب نگذارید.از ابتدا با برنامه مناسب چالش های پیش رو را از میان بردارید و تکالیف درس های خود را در اولویت مطالعه خود قرار دهید.

2. بدانید که امتحانات تنها یکی از راه های سنجش دانش اموزان است و امتحان شخصیت شما را نمی سنجد و عزت نفس شما به نتایج استان گره نخورده است بنابراین امتحان را در ذهن خود بیش از حد بزرگ نمایی نکنید.

3. به خواب و تغذیه خود توجه کنید.

شب قبل از امتحان: تا دیر وقت بیدار نماند، قبل از خواب دوش بگیرد، قبل از خواب یک لیوان شیر ولرم میل کنید.

جلسه امتحان: از خواب زود بیدار شوید، تا یک ساعت مانده به امتحان مرور کنید، حتما صبحانه کامل بخورید، وسایل لازم را به همراه داشته باشید.

سرجلسه امتحان: چند نفس عمیق، چند حرکت کششی انجام دهید، تلاوت چند آیه قرآن، سپس شروع به پاسخ دهی کند.

سوالات را خوب بخواند، سوالات آسان را جواب دهید، منظم بنویسید، خوش خط بنویسید، 15 دقیقه آخر را به جمع بندی اختصاص دهید.

 

اگر در این ایام به نکات اشاره شده توجه شود، دانش آموزان می توانند امتحانات را به خوبی وبا موفقیت به پایان برسانند.

 

فرشته رحمتی، دکترای روانشناسی تربیتی و عضو جمعیت بانوان فرهیخته خراسان شمالی

 

انتهای خبر/ رحمانیبرچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.