کد خبر: ۷۰۹۶۶ | گروه گزارش
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۳/۰۶

سحری چه بخوریم، چه نخوریم؟

خوردن سحری بسیار مهم است و حتما باید خورده شود به خصوص برای افراد لاغر، خوردن سحری اجباری است چون گرسنگی زیاد باعث گرمی زیاد می شود و معده را مجبور می کند که رطوبات و اخلاط مفید بدن را هضم کرده که این امر مزاج بدن را رو به خشکی می برد و موجب بروز بیماری و عوارض آن می شود لذا خوردن سحری حتی شده چند لقمه لازم و واجب است.
سحری چه بخوریم، چه نخوریم؟

با توجه به ساعات طولانی گرسنگی در روز، باید در سحر غذاهایی را مصرف کنیم که دیر هضم می شوند مثل غذاهای حاوی فیبر زیاد، غذاهای دیرهضم معمولاً 8 ساعت در دستگاه گوارش می‌مانند، در حالی که غذاهای زود هضم فقط 3 تا 4 ساعت در معده باقی می‌مانند و فرد خیلی زود احساس گرسنگی خواهد کرد.

 

غذاهای دیر هضم مانند: حبوبات و غلات مثل جو، گندم، جو دوسر، لوبیا، عدس ، آرد سبوس دار ،‌ برنج با پوست و غیره ( که کربوهیدرات های پیچیده نامیده می شوند).

 

روزه داران باید از خوردن غذاهای شور هنگام سحر خودداری کنند، زیرا تشنگی را در طول روز افزایش می‌دهد. مایعات را می‌توان در مدت زمان افطار تا سحر به دفعات مختلف استفاده کرد. در این صورت هنگام سحر ضرورتی وجود ندارد که از چند لیوان آب یا از مقدار زیادی چای برای رفع تشنگی در طول روزه داری استفاده کرد.

 

همچنین توصیه شده در وعده سحری از خوردن غذاهای چرب و نوشیدن چای زیاد و قهوه به دلیل افزایش ادرار و ایجاد تشنگی، خودداری شود.

 

بهتر است در وعده سحری از غذاهای گرم کم چرب و کم شیرین استفاده شود و به منظور پیشگیری از گرسنگی کربوهیدرات‌های پیچیده مانند سیب زمینی، نان سبوس دار، جو، برنج، سیب زمینی و حبوبات جایگزین کربوهیدرات‌های ساده و تصفیه شده شود.

 

خوردن شیرینی، غذاهای شور و پرچرب سبب تشنگی بیشتر طی روز می‌شود. سبزی‌های تازه مانند سبزی خوردن و سالاد و همچنین ماست جهت این وعده توصیه می‌شود.

 

هرگز از گوشت های با طبیعت سرد در سحر استفاده نکنید که طی روز ضعف فراوان خواهید داشت.

 

خوردن ماست در کنار هر گونه غذای دارای گوشت قرمز یا سفید ممنوع می باشد چراکه گوشت ماست را فاسد و روده ها را دچار اختلال می کند همانگونه که میوه ، شیر را فاسد و معده را دچار اختلال می کند. از طرف دیگر کلسیم موجود در ماست مانع جذب آهن می شود.

 

در پایان غذا کمی نمک طبیعی استفاده کنید تا به هضم و جذب غذا کمک کند.

 

در وعده سحری از آشامیدن آب باید پرهیز نمود زیرا موجب ایجاد نفخ و اختلال در هضم می شود.

 

بعد از غذا چند قدم راه بروید و بلافاصه دراز نکشید، بین خواب و غذای سحر حداقل یک ساعت فاصله بگذارید تا غذای خورده شده کاملا در معده استقرار پیدا باشد و بعد استراحت انجام شود.

 

حجت الاسلام محمد شمسائی

 

انتهای پیام/برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.