کد خبر: ۷۱۹۳۵ | گروه سیاسی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
صالحی امیری خبر داد

بازشناسی اندیشه های امام با حضور پژوهشگران داخلی و خارجی

دبیر علمی همایش انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی گفت: بازشناسی اندیشه های امام با حضور پژوهشگران داخلی و خارجی بحث و تجزیه و تحلیل می شود.
 بازشناسی اندیشه های امام با حضور پژوهشگران داخلی و خارجی,

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، صالحی امیری دبیر علمی همایش انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی گفت: بعد از 4 دهه از انقلاب اسلامی ارزیابی علمی نسبت به تحقق آرمان ها، گفتمان و اندیشه امام باید در جامعه داشته باشیم آن چیزی که نسبت به این گفتمان می شناسیم و مسائلی که محقق شده فاصله بین این دو را ارزیابی کنیم که چه مقدار نقاط این گفتمان در عرصه عمل محقق شده و چه میزان ناکامی داشتیم بررسی ها در حوزه های مختلف سیاسی، فرهنگی بین المللی اجتماعی اقتصادی است که هدف اصلی این همایش را دنبال می کند.

وی افزود: بعد از انقلاب اسلامی 5 مرحله گفتمانی توسعه، سازندگی، اصلاحات، عدالت و اعتدال را سپری کردیم که همه این ها خرده گفتمان هایی هستند که زیر چتر انقلاب اسلامی تعریف شده اند و برای شناخت دقیقتر آن نیاز به شاخصه های دقیق تر داریم که در این همایش ابعاد مختلف گفتمان امام تجزیه و تحلیل خواهد شد. 

وی یادآور شد: در چند محور اساسی در حوزه سیاست داخلی و خارجی این همایش تفکیک شده که ده مفهوم اخلاق گرایی، عدالت گرایی، وحدت گرایی، آرمان گرایی، مصلحت گرایی، مردم گرایی، استقلال گرایی، عقل گرایی و قانون گرایی را تعریف کردیم که با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی تحلیل خواهد شد. 

دبیر علمی همایش انقلاب اسلامی یادآور شد: فلسفه ورود ما به این بحث این است که نیازمند بازشناسی اندیشه های امام هستیم که بتوانیم نسل جوان را از این چشمه جوشان سیراب کنیم سهم هر کدام از این موانع را در ناکامی ها بررسی کنیم و این که چه میزان در هر کدام از محورها موفق بودیم یا ناموفق بودیم. باید به این سوال پاسخ داد که دلیل اصلی بروز ناکامی ها و سهم هر کدام از این محورها به چه میزانی است. هم چنین سوء مدیریت نیز در این همایش مورد بررسی قرار خواهد گرفت که آیا در نظریه یا سیاست دچار چالش هستیم یا ضعف قوانین و یا ضعف مدیریت داریم؟ 

وی اضافه کرد: در این همایش براساس مقالات ارسالی پژوهشگران به بحث خواهند پرداخت این همایش محورش علمی است و در چارچوب متدالوژی علمی به کالبدشکافی اندیشه های امام می پردازد.

صالحی امیری یادآور شد: 178 مقاله به دبیرخانه ارسال شد که 62 مقاله تایید و نهایتا 24 مقاله در کتاب منتخب مقالات چاپ شده که روز چهارشنبه 30 خرداد رونمایی خواهد شد. 

دبیر علمی همایش ادامه داد: 55 درصد پژوهشگران شرکت کننده در این همایش مقطع دکترا، 38 درصد کارشناسی ارشد و 8 درصد کارشناسی 18 نشست تخصصی به عنوان پیش زمینه همایش در دانشگاه ها و مراکز علمی برگزار شده است. 

وی افزود: 19 مقاله در مقالات علمی پژوهشی به چاپ رسیده است.

وی از دیگر محورهای این همایش را انقلاب اسلامی و عدالت، سیاست اخلاقی، معنویت آموزش و فرهنگ، امنیت، مشارکت، وحدت ملی، پیشرفت و توسعه و تمدن سازی عنوان کرد.

صالحی امیری در پایان زمان افتتاح این همایش را 30 خرداد عنوان کرد و گفت: این همایش در کتابخانه ملی برگزار می شود.
انتهای پیام/برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.