کد خبر: ۷۲۱۲۰ | گروه سیاسی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
&#۱۷۱;۶۴۱۰ روز تنهایی&#۱۸۷; سروده پونه نیکوی بررسی شد

طریقی: انتخاب وزن‌های گوناگون در تحقق اهداف شاعر بسیار کمک کننده بود/ موسوی‌قهفرخی: &#۱۷۱;نیکوی&#۱۸۷; نگاه تازه‌ای به جنگ دارد

غلامرضا طریقی، در مورد مجموعه شعر «۶۴۱۰ روز تنهایی» گفت: موسیقای این مجموعه شعر خوب است؛ چرا که از میان ۲۴ غزل موجود در مجموعه شعر «۶۴۱۰ روز تنهایی»، ۱۲ وزن متفاوت انتخاب شده و به کار رفته است.
طریقی: انتخاب وزن‌های گوناگون در تحقق اهداف شاعر بسیار کمک کننده بود/ موسوی‌قهفرخی: «نیکوی» نگاه تازه‌ای به جنگ دارد,

به گزارش خبرگزاری فارس، هفدهمین جلسه نقد و بررسى کتاب شعر زنان، که به بررسی کتاب «6410 روز تنهایی» سروده پونه نیکوی اختصاص داشت عصر روز گذشته با حضور شاعر این مجموعه شعر، غلام‌رضا طریقی، کبری موسوی‌قهفرخی، فریبا یوسفى و جمعی از شاعران و علاقه‌مندان برگزار شد.

در این نشست کبری موسوی‌قهفرخی به عنوان یکی از کارشناسان صاحب نظر در این جلسه به بیان برخی نکات مورد نظر خود در خصوص اشعار سروده شده این اثر پرداخت. وی با بررسی دقیق این اثر ضمن اعلام صفحات و شماره ابیات شعرها نطرات کارشناسی خود را بیان کرد. موسوی‌قهفرخی در نظرات خود با اشاره به نگاه تازه شاعر این مجموعه به جنگ گفت: این مجموعه شعر از پونه نیکوی دارای نقاط قوت و ضعف‌هایی است. از نظر نقاط قوت می‌توان به وزن‌ها و قافیه‌های متفاوت انتخاب شده از سوی شاعر برای سرودن اشعارش اشاره کرد. شاعر مجموعه شعر «6410 روز تنهایی» نگاه تازه‌ای به جنگ داشته و از زوایای گوناگونی به آن پرداخته است. نگاه نافذ شاعر به جنگ و جایگذاری مناسب و هوشمندانه خود در موقعیت‌های متفاوت و دوست‌داشتنی میان مردمی که مستقیم یا غیر مستقیم با جنگ سر و کار داشتند قابل تحسین است. این موضوع موجب گستردگی فضای دسترسی شاعر به واژه‌ها و فضاسازی‌های لازم برای سرودن شعر شده است. همچنین روایت‌های عاشقانه میان مردان جنگی و همسران آن‌ها بسیار دلچسب و موفق انجام گرفته است.

*موسوی‌قهفرخی: زنانگی در اشعار این کتاب موج می‌زند

موسوی‌قهفرخی با تاکید بر خودنمایی زنانگی در اشعار این اثر افزود: شاعر مجموعه شعر «6410 روز تنهایی» به عنوان یک زن در اشعارش ذوب شده است. زنانگی شاعر هنگام خواندن این مجموعه شعر از سوی مخاطب کاملا درک و سبب همذات‌پنداری با شاعر می‌شود. چرا که شاعر ظرافت‌هایی به کار برده نشان از لطافت روحی و فکری زنانه وی دارد. زنانگی‌های شاعر در مجموعه شعر «6410 روز تنهایی» گاهی مستقیم و گاه غیر مستقیم بیان شده و خودنمایی می‌کند. اما هرکجا که شاعر با زیرکی اقدام به بیان غیر مستقیم زنانگی‌های خود کرده، اشعارش لذت‌بخش‌تر نسبت به دیگر مواقع شده است.

وی در مورد ضعف‌های این مجموعه شعری گفت: همچنان که هر مجموعه شعری دارای نقاط قوتی است  بی‌شک می‌تواند ایرادهایی هم داشته باشد که مجموعه شعر «6410 روز تنهایی» نیز از این موضوع مستثنی نیست. در برخی اشعار تکرار کلمات نابجا انجام شده و یا می‌توانست انجام نشود. چرا که با حذف آن‌ها هم مفهوم به خوبی بیان می‌شود و هم اتفاق تازه‌ای را در شعر رقم نمی‌زند. برخی تکرار‌ کلمات هیچ کارایی در اهداف شعر نداشته و بهتر بود مورد استفاده قرار نگیرد.

موسوی‌قهفرخی در پایان گفت: «نیکوی» ترکیبات ادبی خوبی در این مجموعه شعر به کار برده که بیشتر اشعار به موقع و در جای درست استفاده شده است. اما گاهی نیز ترکیبات شکل نامفهوم و یا بی دلیلی به خود گرفته که گمراهی مخاطب را در پی خواهد داشت.

*طریقی : موسیقای کتاب«6410 روز تنهایی» خوب است

غلامرضا طریقی دیگر کارشناس مدعو در هفدهمین جلسه نقد و بررسى کتاب شعر زنان با عنوان «یک ماه یک کتاب» گفت: موسیقای این مجموعه شعر خوب و پسندیده است. چرا که از میان 24 غزل موجود در مجموعه شعر «6410 روز تنهایی» 12 وزن متفاوت انتخاب شده و به کار رفته است. انتخاب وزن‌های گوناگون در تحقق اهداف شاعر بسیار کمک کرده است. به این ترتیب اکثر غزل‌های این مجموعه شعر موفق هستند.

طریقی در مورد زاویه دید این اثر گفت: مجموعه شعر «6410 روز تنهایی» هم نو هست و هم نو نیست. از طرفی نو تلقی می‌شود؛ چرا که زاویه دید نو و تازه‌ای به دنیا داشته است. از طرفی هم نو نیست؛ چرا که متن، مفهوم، صفت‌های به کار رفته و کلمات انتخابی شاعر به همان تازگی زاویه دید پرداخت نشده است. به بیانی دیگر، زاویه دید شاعر نو اما در اجرا و ارائه اشعار آنچنان که شایسته این نوع زاویه دید بوده اشعار سروده نشده است.

وی افزود: غزل‌های مجموعه شعر «6410 روز تنهایی» سروده پونه نیکوی زبان‌محور است. با توجه به این موضوع از چنین مجموعه شعری که زبان‌محور است عدم رعایت دقیق قواعد زبان پذیرفتنی نیست؛ چرا که انتظار می‌رود چنین مجموعه‌ای تمامی قواعد زبانی را رعایت کرده و توجه کامل و دقیق به آن داشته باشد. این سهل‌انگاری‌ها گاهی موجب نارسایی مفهومی شده است و لذت مخاطب را هنگام مطالعه شعر کم می‌کند.

طریقی با انتقاد از برخی تکلف‌های به کار رفته در این مجموعه شعر از سوی پونه نیکوی گفت: مخاطب مجموعه شعر «6410 روز تنهایی» در برخی اشعار با تکلف‌های عجیب و غریب مواجه می‌شود. تکلف‌هایی که شاعر را مداوم از اهدافش دور می‌کند. به عنوان مثال انتخاب برخی قافیه‌ها برای گفتن شعر بسیار دشوار است. با انتخاب قافیه و ردیف‌های دشوار بی‌شک نه شاعر به‌خوبی از پس بیان آنچه در ذهن پرورانده برمی‌آید و نه مخاطب معنا و مفهوم خواسته شاعر را به‌خوبی می‌فهمد.

طریقی در پایان با تاکید بر اهمیت شروع و پایان هر غزل گفت: بسیاری از غزل‌های مجموعه شعر «6410 روز تنهایی» خوب سروده شده‌اند اما گاهی ابیات آغازین و یا پایانی غزل‌ها درست ارائه نشده است. در حالی که بیشترین اثرگذاری و ارزش غزل‌ به ابیات آغازی و پایانی آن وابسته است. بیت‌های آغازی هر غزل باید آنچنان گیرا باشد تا مخاطب را در همان گام اول با خود به عمق شعر فرو برد. در غیر این‌صورت غزل سروده شده هرچند که در ابیات میانی بسیار قدرتمند و عالی ارائه شده باشد اما نمی‌تواند موفقیت کامل داشته باشد.

در این برنامه شاعران و علاقه‌مندانی از جمله مریم جعفری آذرمانی، نغمه مستشارنظامی، افسانه غیاثوند، الهه تاجیک‌زاده، آلاله جنیدی، سعیده اصلاحی، سیدمهدی لواسانی، گرشاسب طاهری، خانم دانشور، خانم مهدی‌پور، آقای یراق‌بافان، خانم عنبری، الهام نجمی، سمانه رحیمی و... حضور داشتند.

هفدهمین جلسه نقد و بررسى کتاب شعر زنان در پایان با شعرخوانی شرکت کنندگان در این برنامه همراه بود. همچنین کتاب مجموعه شعر «6410 روز تنهایی» به همه حضار در این جلسه اهدا شد.

گفتنی است، برنامه «یک ماه، یک کتاب»، هر ماه به یک شاعر اختصاص دارد که به بررسی آثار وی می‌پردازد. شانزدهمین جلسه نقد و بررسى کتاب شعر زنان، به بررسی کتاب «صدای زنگِ در آمد» سروده رؤیا شاه‌حسین‌زاده اختصاص داشت.

انتهای پیام/برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.