کد خبر: ۷۴۴۳۱ | گروه سیاسی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
نماینده مردم مهاباد در مجلس مطرح کرد

افزایش بحران آب با سدسازی‌های کشور ترکیه /ظریف پاسخگو باشد

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی گفت: «ظریف» باید پاسخگوی بی‌توجهی وزارت امورخارجه به اقدامات دولت اردوغان باشد چون سدسازی‌های ترکیه بر روی آب‌های مشترک غیرقانونی است و بحران آب را در کشور تشدید خواهد کرد.
افزایش بحران آب با سدسازی‌های کشور ترکیه /ظریف پاسخگو باشد,

جلال محمودزاده امروز در گفت و گو با خبرنگار فارس در ارومیه، با اشاره به اقدام دولت ترکیه در احداث سد بر روی رودخانه‌های بین المللی و مهار آب های مرزی با کشورمان، اظهار داشت: سدسازی های دولت ترکیه با هدف کنترل آب رودخانه های مرزی کاملا غیرقانونی و مخالف عرف بین المللی است و بنده بارها اعتراض خود را در خصوص این اقدام غیردیپلماتیک دولت اردوغان به رئیس جمهور و وزیر امورخارجه کشورمان اعلام کرده ام.

وی ادامه داد: بر اساس قوانین بین المللی، کشورها تنها تا سال 2016 میلادی حق داشتند تا آب های مرزی و مشترک با همسایگان خود را مهار کنند و پس از این سال هرگونه مهار آب های سطحی مرزی غیرقانونی است و با پیام دوستی همسایگی کشورها نیز کاملا در تضاد است.

مهار آبهای مرزی ترکیه بر محیط زیست ایران و عراق تبعات جبران ناپذیر می گذارد

محمودزاده افزود: متاسفانه دولت ترکیه در مسیر چندین رودخانه مرزی از جمله حوزه آب ریز رودخانه دجله که متعلق به دو کشور ایران و عراق نیز بوده، اقدام به احداث چندین سد بزرگ کرده است که با این اقدام دولت اردوغان باید منتظر تبعات زیست محیطی جبران ناپذیر و غیرقابل کنترل زیست محیطی دو کشور ایران و عراق باشیم.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: کشور ما در حال حاضر با مشکلات جدی بخش آب در حوزه های کشاورزی، صنعتی و مصرف خانگی مواجه بوده و حتی کار به جایی رسیده است که به دلیل کمبود آب، مجوز ایجاد کارگاه های بزرگ و کارخانجات تولیدی در آذربایجان صادر نمی شود زیرا که توان تامین آب این صنایع امکان پذیر نیست.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: این بحران در روستاهای بخش فلات مرکزی کشور به عینه دیده می شود به طوری که آب شرب روستاهای زیادی با تانکر آب تامین شده و این مشکل در شهرهای جنوبی کشور نیز کاملا مشهود است و زندگی مردم این مناطق گرمسیر را به طور جد با مشکل مواجه کرده است.

وی بیان کرد: این موارد و بسیاری دیگر، ازجمله دغدغه های کشور است و اگر بدون برنامه ریزی به پیش برویم، در آینده با بحران سراسری و بسیار خطرناک روبرو خواهیم شد.

بی توجهی دولت نسبت به بحران کم آبی

محمودزاده همچنین گفت: کاهش بارندگی کمبود آب را در اقلیم خشک ایران بیش از پیش کرده است و اقدام ترکیه به بحران آب کشورمان دامن خواهد زد که در این خصوص بارها به آقای ظریف که به عنوان وزیر امور خارجه کشورمان موظف به دفاع از کیان جمهوری اسلامی در مسائل بین‌المللی است، تذکرات لازم داده شده اما متاسفانه هیچ‌گونه اقدامی صورت نداده است و در ادامه به رئیس جمهور نیز این تذکر داده شد که متأسفانه ایشان نیز این درخواست بنده را بی‌پاسخ گذاشتند.

وی افزود: در ادامه و به منظور پاسداری از حقوق ملت شریف ایران و پیشگیری از هرگونه بحران فزاینده در حوزه آب و آبادانی کشور، با طرح سوال در کمیسیون امنیت ملی مجلس، از آقای ظریف دعوت خواهیم کرد تا جوابگوی علت بی توجهی به این اقدام دولت ترکیه باشد و توضیح دهد که آیا چشم پوشی از این اقدام غیر دیپلماتیک در ادامه همان سیاست‌های اشتباه بین‌المللی دولت آقای روحانی است.

انتهای پیام/خبرچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.