کد خبر: ۷۴۴۳۵ | گروه سیاسی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه خبر داد

کشف ۲۳۲ باند توزیع مواد مخدر در سال ۹۶/ تعطیلی ۲۴ محل تولید مخدرهای صنعتی

معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: در سال ۹۶، تعداد ۲۳۲ باند توزیع‌کننده در کشور کشف و یک هزار و ۴۳۲ خرده فروش موادمخدر دستگیر شدند، همچنین ۲۴ محل تولید موادمخدر صنعتی تعطیل شد.
کشف ۲۳۲ باند توزیع مواد مخدر در سال ۹۶/ تعطیلی ۲۴ محل تولید مخدرهای صنعتی,

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از واحد اطلاع رسانی، معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه محمدباقر الفت درباره ناامن‌سازی محیط‌های تولید و توزیع موادمخدر صنعتی با همکاری نیروهای منتخب بسیج، گفت: برای تحقق این هدف، نقشه‌ خطرپذیری 897 محله (محلات در شرف آلودگی) در کشور تکمیل و ترسیم و 35 دوره آموزشی برای نیروهای منتخب بسیج بر اساس سر فصل‌های مصوب ارسالی برگزار شد.

وی افزود: برنامه‌ریزی به‌ منظور برگزاری 99 کارگاه در کشور انجام شد، در سال 96، تعداد 232 باند توزیع‌کننده در کشور کشف و یک هزار و 432 خرده فروش موادمخدر دستگیر شدند، همچنین 24 محل تولید موادمخدر صنعتی تعطیل شد.

عملیاتی کردن آیین‌نامه‌ مراقبت بعد از خروج معتادان از مراکز درمان اجباری

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌ قضاییه درباره نقش ستادهای مردمی و دیده‌بانان پیشگیری در کنترل و کاهش اعتیاد گفت: برای بهره‌مندی از این پتانسیل به منظور سازمان دهی و استفاده از ظرفیت دیده‌بان‌های پیشگیری برای اجرای ماده 3 آیین‌نامه مراقبت بعد از خروج (نظارت بر اجرای تکالیف در خصوص معتادان بهبودیافته) کارگاه تربیت مدرس ملی برای 60 دیده‌بان مردمی و 15 دوره آموزشی استانی برگزارشد.

وی گفت: همچنین کارگاه تربیت مدرس ملی با هدف به‌کارگیری ظرفیت دیده‌بان‌های پیشگیری در برنامه ناامن‌سازی محیط‌های تولید و توزیع موادمخدر برگزار و در استان‌ها هم برگزاری 19 دوره آموزشی مرتبط اجرایی شد.

الفت به نتایج حاصل از اجرای برنامه‌های پیشگیرانه معاونت اشاره داشت و گفت: اجرای این برنامه‌ها باعث تسریع در اجرای احکام مرتبط با جرایم موادمخدر شده است به طوری که 547 هزار و 106  پرونده در طول سال 96 مختومه شد.

وی افزود: با عنایت به اینکه بیش از 50 درصد سرقت‌های خُرد، توسط معتادان، به ویژه معتادان متجاهر صورت می‌پذیرد، اجرای برنامه‌ها در بستر طرح‌های ساماندهی معتادان متجاهر منجر به کاهش حدود 4 درصدی ورودی پرونده‌های سرقت‌های خُرد در پایان سال 95 شده است.

ثبت اطلاعات بیش از 130 هزار دانش‌آموز در سامانه جامع نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه ‌قضاییه بیان‌کرد: کاهش 30 درصدی لغزش مجدّد (تکرار) در معتادان بهبودیافته‌ شرکت‌کننده در دوره‌های سبک زندگی اسلامی- ایرانی، ویژه معتادان بهبودیافته‌ مراکز ماده 16 (دوره‌های مهاجر) براساس رصد و بررسی طولی موارد، فعال سازی حدود 40 درصد ظرفیت دستگاه‌های مسئول  و عملیاتی کردن آیین‌نامه‌ مراقبت بعد از خروج معتادان از مراکز درمان اجباری، مطابق وظایف محوله به آنها در آیین‌نامه، غربالگری و ثبت اطلاعات 130 هزار و 200 دانش‌آموز در سامانه جامع نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان(نماد)، شناسایی و غربالگری 7 هزار و860 دانش‌آموز پسر و 9 هزار و 447 دانش‌آموز دختر در معرض خطر، پرخطر یا مبتلا به اعتیاد، ارائه‌ آموزش‌های ارتقایی، مشاوره‌های روان‌شناختی و ارجاع موارد برای دریافت بسته‌های خدمتی و  مداخلات درمانی مناسب از طریق سامانه نظام ارجاع نمـاد از جمله دستاوردهای قابل ذکر هستند.

الفت بیان کرد: در سال‌های 95 و 96،  43 هزار و 680  نفر ساعت دوره برای سربازان و کادر نظامی و انتظامی در 24 استان کشور، 80 دوره کارگاهی مداخله به منظور کاهش طلاق‌های با علت اعتیاد ویژه اعضای مراکز مشاوره در معیت دادگاه خانواده، 124 هزار و 416 نفر ساعت تربیت مدرس و 62 هزار و 960 نفر ساعت مهارت‌آموزی برای گروه‌های هدف مخاطب دوره‌های مدیریت مهارت و دانش رفتار (امید) در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد برگزار شد.

وی گفت: در این مدت ماده‌ 6 دستورالعمل ساماندهی  زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها  که منجر به کاهش ورودی حدود 8 درصد زندانیان مرتبط با موادمخدر در سال 95 شده و روند کاهشی آن در طول سال 96 نیز مشهود است نیز عملیاتی شد.

انتهای پیام/برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.