کد خبر: ۷۴۸۴۶ | گروه حرف های خودمانی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۵/۰۲

تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی در خراسان شمالی به صفر رسیده است

کارشناس بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: در خراسان شمالی از سال 96 تا کنون تقریبا تولد نوزاد تالاسمی به صفر رسیده است.
تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی در خراسان شمالی به صفر رسیده است

فیض الله برزگر، کارشناس بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگاراظهار کرد: تالاسمی نوعی کم خونی ارثی است که به علت اختلال در کارایی گلبولهای قرمز خون پدید می آید.

وی ادامه داد: گلبول های قرمز حاوی هموگلوبین هستند که اکسیژن را از ریه ها به سایر بافت های بدن منتقل می کنند، در این بیماری، هموگلوبین به میزان لازم ساخته نمی شود در نتیجه اکسیژن کافی به بافت های بدن نمی رسد.

برزگر با اشاره به اینکه دو نوع عمده تالاسمی شامل آلفا تالاسمی و بتا تالاسمی وجود دارد ، اضافه کرد: بتا تالاسمی نوع شایع آن در ایران است که خود دارای دو نوع تالاسمی مینور (خفیف) و تالاسمی ماژور (شدید) تقسیم می شود.

برزگر با اشاره به تالاسمی مینور خاطر نشان کرد: حالتی است که در آن شخص ناقل ژن تالاسمی است و می تواند آن را به نسل های بعد انتقال دهد.

وی گفت: در این بیماری تغییر جزئی در خون فرد پدید می آید بدین صورت که گلبول های قرمز کمی کوچکتر از حالت عادی هستند اما به مقدار کافی وجود دارند و به طور طبیعی کار می کنند.

برزگر با اشاره به اینکه معمولاً افراد مبتلا به تالاسمی مینور، کم خون نیستند گفت: اما ممکن است زنان مبتلا، در زمان حاملگی دچار کم خونی شوند، به طور کلی افراد با تالاسمی مینور بیمار نیستند و بسیاری از آنها از اینکه خونشان با افراد عادی تفاوت دارد بی اطلاعند، که این افراد را ناقل نیز می نامند.

وی زمانی تالاسمی مینور (ناقل) را خطرناک دانست که دو فرد مبتلا به تالاسمی مینور (ناقل) با یکدیگر ازدواج کنند، در این صورت احتمال دارد که فرزندان آینده آنها، به تالاسمی ماژور مبتلا باشد.

کارشناس بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشت استان با اشاره به تالاسمی ماژور یا شدید افزود: این نوع از تالاسمی یک بیماری جدی است که فرزند مبتلا، دو ژن معیوب را از پدر و مادر به ارث برده است.

وی خاطر نشان کرد: در این نوع تالاسمی، اختلال خونی شدید است به طوری که کودکان مبتلا قادر به ساختن هموگلوبین به مقدار کافی نیستند لذا نیازمند تزریق خون و سایر درمانهای طبی خواهند بود.

برزگر عنوان داشت: کودکان مبتلا به تالاسمی ماژور در هنگام تولد سالم هستند و  بین 3 تا 18 ماهگی ممکن است دچار کم خونی شوند.

وی ادامه داد: معمولاً علائم بیماری از 6 ماهگی به بعد ظاهر می شود بدین صورت که ابتدا کودک مبتلا، دچار علائمی مانند رنگ پریدگی، اختلال خون، ضعف و بی حالی می شود، با بزرگتر شدن کودک، سایر علائم بیماری مثل بزرگ شدن کبد و طحال، بزرگی سر، پهن شدن استخوانهای صورت و تغییر چهره بروز خواهد کرد.

برزگر با اشاره به درمان تالاسمی در صورتی که متوسط یا شدید باشد گفت: گونه‌های شدیدتر تالاسمی به انتقال خون منظم، احتمالاً هر چند هفته یک بار، نیاز دارد .

وی ادامه داد: انتقال خون به مرور باعث افزایش آهن در خون می‌شود و به قلب، کبد و دیگر اندام‌ها آسیب می‌زند ،برای این که بدن بتواند این آهن اضافی را دفع کند، کودک باید داروهای خاصی را مصرف کند.

 

برزگر افزود: هم چنین انتقال سلول‌های بنیادی یا مغز استخوان برای برخی بیماران مانند نوزادانی لازم است که از همان بدو تولد دچار تالاسمی شدید هستند.

 

وی بیان داشت: این درمان لزوم انتقال خون‌های مکرر و مصرف داروهای کنترل کننده بار اضافی آهن برای باقی عمر را از بین می‌برد،  در این روش بیمار اینفیوژنی را که از سلول‌های بنیادی یک اهدا کننده سازگار معمولاً خواهر یا برادر گرفته شده، را دریافت می‌کند.

 

برزگر عنوان کرد: یک بیمار مبتلا به تالاسمی در طول زمان زندگی اش می تواند بیش از 300 میلیون تومان برای خود و خانواده اش هزینه داشته باشد.

 

وی بیشترین طول عمری که این بیماران می توانند داشته باشند را 18 سال دانست و گفت: در صورتی می توان این سن را افزایش داد که از داروهای نگهدارنده و جراحی های خاصی استفاده کرد که هزینه های زیادی را در بردارد.

 

برزگر با اشاره به بحث پیشگیری از ابتلا به بیماری تالاسمی خاطر نشان کرد: جوانان باید قبل از انتخاب همسر، آزمایش خون انجام دهند تا از ناقل بودن یا نبودن خود با خبر شوند و در صورت ناقل بودن به طور جدی از ازدواج با ناقلین دیگر خودداری کنند.

وی افزود:  این کار کم خطر ترین، عاقلانه ترین و ارزانترین روشی است که می توان از تولد بیمار تالاسمی پیشگیری کرد.

 

برزگر اضافه کرد: در این زمینه ناقلین تالاسمی می توانند از خدمات مشاوره ای واحدهای مشاوره در مراکز بهداشت سراسر کشور استفاده کنند،  تا در انتخاب بهترین راه برای زندگی آینده خود دچار مشکل نشوند.

 

وی گفت: همچنین والدین بیماران تالاسمی ماژور باید تحت مشاوره قرار گیرند، زیرا والدین یک بیمار تالاسمی ماژور، تمایل دارند که فرزند سالمی داشته باشند، این افراد نمی توانند بر اساس احتمال اقدام به بچه دار شدن کنند و نباید تصور کنند چون یک فرزند مبتلا به تالاسمی دارند، سایر فرزندانشان سالم خواهند بود.

 

برزگر اشاره کرد: همین تصور غلط باعث شده تا بعضی از والدین صاحب 2 یا 3 فرزند مبتلا به تالاسمی شوند.

 

وی گفت: هم چنین ممکن است در گذشته 2 فرد ناقل به هر دلیلی اعم از عدم اطلاع از ناقل بودن خود و یا بی توجهی به نظر مشاورین بهداشتی با یکدیگر ازدواج کرده باشند، در این شرایط  یا زوجین از بچه دار شدن صرف نظر کنند یا از امکانات تشخیص قبل از تولد استفاده کنند.

 

برزگر یادآور شد: در مورد تشخیص قبل از تولد، این روش در کشور ما در سه ماهه اول بارداری انجام می شود و در صورت مبتلا بودن جنین، اجازه سقط صادر می شود.

 

وی خاطرنشان کرد: با آموزش هایی که به خانواده ها و افراد مبتلا قبل از ازدواج و قبل از بارداری داده می شود، در خراسان شمالی از سال 96 تا کنون تقریبا تولد نوزاد تالاسمی به صفر رسیده است.

 

انتهای پیام/ رحمانی

 

 برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.